Get Adobe Flash player
Reklama

Gdzie prawo tam kara /ubi lex, ibi poena/- relacja z wizyty w kolskim sądzie.

Dnia 14 listopada, klasa II b o profilu prawniczym, uczestniczyła w rozprawie sądowej pod opieką pani Beaty Wojtasik Kaszyńskiej. Rozprawa odbyła się w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Kole i  dotyczyła dilerstwa narkotykowego na terenie Wielkopolski. W procesie było trzech młodych oskarżonych. Każdy z nich miał obrońcę. Dwóch oskarżonych przyznało się do winy i zapadł wyrok, natomiast trzeci będzie miał wznowiony proces  z powodu nie przyznania się do winy. Twierdził bowiem, że narkotyki znalazł przypadkiem w okolicznym parku i podniósł je z ciekawości. Rozprawa trwała od godziny 11 do 13. Po przeczytaniu aktu oskarżenia przez prokuratora oraz podtrzymaniu wcześniejszych zeznań i wyjaśnień, sędzia prowadzący sprawę ogłosił przerwę, po której miał zapaść wyrok. Oskarżeni otrzymali wyroki adekwatne do popełnionego czynu. Ponieważ była to rozprawa karna a oskarżeni byli eskortowani przez policję z więzienia z Ostrowa Wielkopolskiego, stanowiło to dodatkowy czynnik, który wprowadzał do sprawy dreszczyk emocji. Dla nas wizyta w sądzie i udział w rozprawie był doskonałą lekcją poglądową pokazującą na czym polega specyfika  zawodów prawniczych. Dla osób, które swoją karierę zawodową wiążą z prawem  z pewnością była to okazja aby się zastanowić  który zawód prawniczy wybrać: sędziego, prokuratora, adwokata czy pracownika administracji sądowniczej.  Otwartość, przyjazna atmosfera i profesjonalizm pracowników sądu sprawiły, że z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę. Dziękujemy. 

 

Ogłoszenie

W dniu 1

 

PCK na Narodowym Święcie Niepodległości w Kole

niep11 listopada 2017 roku w Polsce obchodzono 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W Kole, jak w wielu miejscach naszego kraju, zorganizowano miejsko – powiatowe uroczystości patriotyczne, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Nad bezpieczeństwem uczestników marszu przez miasto, montażu słowno – muzycznego oraz mszy za ojczyznę czuwało trzech instruktorów pierwszej pomocy oraz siedemnastu młodych ratowników z Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole na co dzień działających w Szkolnych Kołach PCK w Liceum Ogólnokształcącym w Kole, Zespole Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole oraz Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Kole. W kościele farnym w Kole „szpital polowy” został zorganizowany w bocznej kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tam otoczono opieką poszkodowanych. Najskuteczniejszymi i najpotrzebniejszymi środkami pomocy okazały się koce, czekoladowe cukierki uzupełniające glukozę, gorąca herbata rozgrzewająca ręce i ciepłe słowa ratowników będące balsamem na wystraszone omdleniem serca. Warto podkreślić, że uczniowie z LO (Marcin Szymański z lasy mundurowej IIIF oraz Agata Rossa z klasy IIIC i drużyny pierwszej pomocy) pełnili funkcję lektorów podczas Liturgii Słowa. Koordynacja wszystkich działań logistyczno – ratowniczych była obowiązkiem Sylwii Pokrywczyńskiej z LO i Zofii Roweckiej – kierownik biura PCK w Kole.

 

Dzień Niepodległości

Apel 11 listopada 2017 138Dzień Niepodległości to niezwykle ważny dzień dla wszystkich Polaków, bowiem obchodzimy wtedy jedno z bardziej radosnych polskich świąt narodowych, kiedy to Polska po 123 latach niewoli pojawiła się na mapach Europy. W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości warto wspomnieć o pragnieniu wolności naszych przodków, ich tęsknotach i cierpieniach, które przez okres zaborów zapisywały krwawą kartę naszej historii. Kres zmagań i walk rodaków o wolną ojczyznę przypada na rok 1918, kiedy to z rąk Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał najpierw władzę wojskową, a później również cywilną.

Słowa Naczelnika Polacy mają w sobie instynkt wolności. Ten instynkt ma wartość i ja tę wartość cenię były myślą przewodnią uroczystości patriotycznych, które odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Dla uczniów tej szkoły wartości, tj. Bóg, Honor i Ojczyzna są niezmiernie ważne. Dowiódł tego wyjątkowy apel, podczas którego uroczystą przysięgę złożyli uczniowie klasy pierwszej o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne.

Artystycznym dopełnieniem był montaż słowno-muzyczny pt. Pod skrzydłami białego orła autorstwa p. Beaty Wojtasik-Kaszyńskiej i p. Iwony Czukowicz. Ta część składała się z wielu elementów. Patriotyczne pieśni Jest takie miejsce, taki kraj, Piechota, Honor i gniew, Pierwsza Brygada w wykonaniu uczennic i harcerzy wprowadziły zgromadzonych w podniosły nastrój, dzięki któremu uroczyście wybrzmiał wiersz A. Mickiewicza pt. Reduta Ordona. Przemarsze klas mundurowych, wspólne odśpiewanie utworów i biało-czerwone confetti nadały apelowi niezwykłego charakteru.

Apel 11 listopada 2017 055

 

Jan z Garbowa

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

Imieniny

Wczoraj : Klaudii Eufemii
Dzisiaj : Ludomira Benedykta
Jutro : Katarzyny Bogusława

Kalendarz

marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1