Get Adobe Flash player
Reklama

Miejskie obchody Święta Niepodległości

miejskie obchody swieta niepodleglosci 2 20151113 1033007067
W miejskich uroczystościach obchodów Narodowego Święta Niepodległości nie zabrakło oczywiście delegacji z  naszej szkoły.
W tym roku reprezentowali nas już przedstawiciele dwóch klas mundurowych wraz z wychowawcami oraz pan Dyrektor.
Naszym kadetom przypadł także zaszczyt wciągnięcia flagi narodowej na maszt przed Urzędem Powiatowym.
 

Narodowe Święto Niepodległości

grafika1

 

 

Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.„  Tymi słowami Naczelnika Józefa Piłsudskiego  rozpoczęła się  w naszej szkole  akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały  narodu polskiego, a nasza Ojczyzna „ …Krwią użyźniona, we łzach skąpana,  tak dla nas droga i tak kochana” odzyskała wolność. Szczególna uwaga w tym dniu skierowana była na klasy o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne, które zostały pasowane przez pana pułkownika Witolda Terechowicza na kadetów i młodszych kadetów. Montaż słowno-muzyczny przygotowany został przez Samorząd Uczniowski i klasy IB, IIA, IIIB i IIIF pod kierunkiem p. Anny Janikowskiej, p. Anety Celińskiej-Piguły, p. Sylwii Pokrywczyńskiej oraz p. Elżbiety Kalinowskiej. 

gr2  gr3

 

Konferencja na temat handlu ludźmi w XXI wieku

hol16 listopada 2015 roku uczniowie klas maturalnych wraz z nauczycielami uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Powiatową Komendę Policji w Kole w Miejskim Domu Kultury. Adresatami spotkania byli głównie tegoroczni maturzyści, gdyż młodzi ludzie zaraz po maturze często wyjeżdżają do prac sezonowych w czasie wakacji, a nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenia czyhają poza granicami kraju. Prelegentkami były Irena de Ruig z Narodowej Policji Holenderskiej oraz Hanna Mongard z Holenderskiej Organizacji Pozarządowej FairWork. Obie panie zgodnie stwierdziły, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest handel ludźmi, który po handlu bronią i narkotykami jest najbardziej dochodowym przestępstwem. Jego ofiarami każdego roku są 4 miliony osób, z czego 500 tysięcy to Europejczycy. 20 – 30% ofiar to ludzie młodzi, 3% z nich stanowią Polacy. Handel ludźmi może przybierać różne formy: wykorzystanie seksualne, wykorzystywanie w pracy w postaci taniej lub darmowej siły roboczej, wykorzystanie do przestępstw, wykorzystanie finansowe, handel organami i przymusowe żebractwo. Jeżeli człowiek jest pozbawiony jednego z podstawowych praw, a ktoś czerpie z tego korzyści materialne, można mówić o procederze handlu ludźmi. Prelegentki omówiły podstawowe sygnały wskazujące na niebezpieczeństwo zaistnienia procederu handlu ludźmi, są wśród nich:
-pośrednictwo osób trzecich w załatwianiu i planowaniu podróży do obcego kraju,
-zabranie dokumentów (w Holandii każdy powyżej 13 roku życia jest zobowiązany do posiadania przy sobie dokumentu tożsamości),
-nienormalnie długie dni pracy,
-złe, niebezpieczne warunki pracy,
-płace poniżej obowiązujących w danym kraju stawek,
-zabieranie lub niewypłacanie pensji,
-izolacji od społeczeństwa lokalnego i od rodziny,
-przemoc fizyczna lub psychiczna,
-odbieranie prawa do prywatności,
-ograniczanie podstawowych wolności,
-wieloaspektowa zależność,
-brak opieki lekarskiej,
-celowe wprowadzanie w błąd.
Osoby prowadzące konferencję omówiły też podstawowe prawa socjalne, zdrowotne i pracownicze przysługujące pracownikom w Holandii, jednocześnie prelegentki wymieniły obowiązki obywatelskie, które musi spełnić obcokrajowiec podejmujący pracę w kraju wiatraków i tulipanów. Spotkanie zakończył apel o rozwagę przed wjazdem, zachowanie chociaż minimalnego marginesu braku zaufania do obcych pośredników, korzystanie tylko ze sprawdzonych agencji pośrednictwa pracy. Panie Irena de Ruig oraz Hanna Mongard podkreślały, że każdy, kto stał się ofiarą handlu ludźmi, ma prawo szukać pomocy i domagać się zadośćuczynienia, a pierwszym krokiem poszkodowanego powinno być wyzbycie się wstydu z powodu bycia ofiarą przestępstwa.

 

Wizyta przedstawicieli Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku

DSC05835  

 

   W dniu 3.11.2015r. nasza szkoła miała zaszczyt gościć w swoich murach delegację Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku na czele z Magnificencją prof. nadzw. dr hab. Stanisławem Kunikowskim Rektorem uczelni. Wizyta miała na celu zainicjowanie wspólnych działań z zakresu kształcenia oraz ewentualnych planów kulturalno-edukacyjnych dla młodzieży licealnej, a także lokalnej społeczności naszego miasta. Dodatkowo rangę spotkania podkreśliła obecność Dziekana Wydziału Nauk Technicznych dr inż. Adama Rejmaka oraz Pełnomocnika Rektora ds. kształcenia podyplomowego mgr Ewy Śmigielskiej.
   Wspólne palny jakie zamierzamy realizować wraz z włocławską uczelnią wpłyną na wzbogacenie oferty edukacyjnej dla społeczności uczniowskiej naszej szkoły, pozwolą na zapoznanie się z oferta kształcenia KSW oraz ułatwią dostęp do zasobów dydaktycznych wyższej uczelni. Obie palcówki będą promowały się wzajemnie w lokalnej społeczności Włocławka i Koła i realizowały wspólne projekty.
    W spotkaniu uczestniczyły również dwie zaprzyjaźnione z naszą szkołą osoby, na co dzień będące wykładowcami KSW mgr Ireneusz Wieczorek oraz pełniący funkcję  Dyrektora Instytutu Logistyki i Techniki kierunek: transport, logistyka, Wydziału Nauk Technicznych płk dr inż. Witold Terechowicz, który w każdy możliwy sposób wspiera naszą placówkę.

 

Chemiczne eksperymenty na UAM

chemiczne eksperymenty na uam 1 20151105 1581782580W dniu 23.10.2015r. uczniowie klasy 2c i 2d pod opieką p. G. Kropidłowskiej, J. Kowaliczek i E. Kalinowskiej wzięli udział w wycieczce do Poznania, gdzie mieli możliwość odwiedzenia słynnej palmiarni, która powstała już w 1910r. Uczestnictwo w niezwykłej podróży do odległych kontynentów, wśród bogatej roślinności i rzadkich gatunków zwierząt było niesamowitym przeżyciem. Kolejnym etapem wycieczki był udział w pokazie eksperymentów chemicznych na wydziale chemii UAM w Poznaniu. Zostały tam poruszone tematy m.in. badanie właściwości chemicznych i fizycznych wodoru, a także jak temperatura wpływa na szybkość zachodzenia reakcji oraz badanie właściwości triazotanu (V) celulozy. Wycieczka była jak najbardziej udana i czekamy z niecierpliwością na następne.

chemiczne eksperymenty na uam 3 20151105 1622607696

Zobacz glerię zdjęć

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 110 gości 

Imieniny

Wczoraj : Renaty Witolda
Dzisiaj : Mikolaja Stanisława
Jutro : Rogera Serafiny

Kalendarz

listopad 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2