Get Adobe Flash player
Reklama

Majówka PCK 2018

20180506 153440Długi majowy weekend był bardzo pracowity dla instruktorów pierwszej pomocy (Sylwii Pokrywczyńskiej, Zofii Roweckiej i Krystiana Hammermeistra) i młodych ratowników ze Szkolnych Kół PCK ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole raz Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Na terenie miasta i powiatu odbyło się wiele imprez, podczas których nad bezpieczeństwem uczestników czuwali członkowie PCK. W sobotę  5 maja 2018 roku w Kole został zorganizowany turniej Grand Prix Wielkopolski w koszykówce 3×3. Tego samego dnia w Przybyłowie strażacy obchodzili święto swojego patrona, świętego Floriana, które wiązało się z nadaniem Sztandaru dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W niedzielę 6 maja 2018 roku na stadionie miejskim w Kole z okazji Tygodnia Bibliotek został rozegrany mecz pisarze polscy vs czytelnicy z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole. Zwieńczeniem majowego weekendu były uroczyste powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kole. Poza tym we wszystkie wolne dni w ramach przygotowań do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zespół pierwszej pomocy z :Kazika” doskonalił swoje umiejętności ratownicze pod czujnym okiem kierownik biura PCK Zofii Roweckiej w Oddziale Rejonowym PCK w Kole.

 

Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną

30 kwietnia 1310 roku w małej miejscowości na Kujawach w Kowalu, przyszedł na świat Kazimierz Wielki.  Dlatego też, nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym wydarzeniu, jak urodziny naszego wspaniałego patrona. Jednym z elementów, który przybliżył nam sylwetkę króla  była wystawa, której przewodnim hasłem było motto stanowiące podsumowanie dokonań gospodarczych Kazimierza „Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" z przesłaniem dla współczesnych Polaków. Faktycznie, Królestwo Kazimierza Wielkiego przechodziło za jego panowania coś, co dziś nazwalibyśmy boomem gospodarczym - poważnie został zmniejszony dystans pomiędzy Polską a Europą Zachodnią w gospodarce i kulturze,  rozwijał sie dynamicznie handel oraz inne działy gospodarki. Kazimierz Wielki "zbudował" Polskę - w nowych granicach i z nowym systemem obronnym. Czy ten sukces możemy powtórzyć we współczesnej Polsce?  Wydaje się, że tak, bo ekonomia i polityka bez względu na wiek rządzą się tymi samymi prawami. Co więc było i może być podstawą dobrej gospodarki i silnego państwa: stabilny pieniądz (srebrny grosz), protekcjonizm gospodarczy, otwarte granice dla kapitału obcego (napływ różnych nacji), fachowe kadry (Akademia Krakowska). To kilka przykładów zmian, które wprowadził Kazimierz Wielki ujęte w języku współczesnej ekonomii. Jest to również wskazówka dla obecnej ekipy rządzącej aby skorzystała z dorobku Kazimierza Wielkiego. Wtedy mamy szansę stać się bogatym i liczący się  w krajem  w Europie. Powtórzmy więc ten przepis na sukces.


 

PCK na obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

WP 20180503 11 57 37 Pro3 maja 2018 roku Koło świętowało 227. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. O 9:45 uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt, złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową „Poległym Obywatelom Miasta Koła za Wolność i Ojczyznę w latach 1914-1918 oraz 1939-1945” usytuowaną na budynku Starostwa Powiatowego w Kole. Następnie wszyscy przemaszerowali ulicami miasta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez kolskich kapłanów. Po Eucharystii zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja umieszczoną na budynku kolskiej fary. Przez cały czas trwania uroczystości patriotyczno – religijnych nad bezpieczeństwem władz miasta i powiatu, pocztów sztandarowych, przedstawicieli instytucji i szkół, a także mieszkańców Koła czuwali członkowie zespołów pierwszej pomocy z Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole działający na co dzień w Szkolnych Kołach PCK w Szkole Podstawowej nr 1 w Kole oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Warto podkreślić, że członkowie PCK (Sylwia Pokrywczyńska, Dominik Tarnas i Agata Rossa) pełnili funkcję lektorów podczas Liturgii Słowa. Koordynatorem działań ratowniczych była Zofia Rowecka – kierownik biura PCK w Kole, która podczas organizowania posterunków pierwszej pomocy współpracowała z instruktorem pierwszej pomocy – Krystianem Hammermeistrem, skarbnikiem Zarządu Rejonowego PCK w Kole – Sylwią Pokrywczyńską oraz z wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Kole – Iloną Skowrońską.

 

Marsz Pamięci 2018

 

DSCN440925 kwietnia 2018 r. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie odbył się szósty Marsz Pamięci. W pawilonie w Lesie Rzuchowskim odbyło się spotkanie autorskie z panem Andrzejem Sochajem promującym książkę „Zagłada Romów i Sinti w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej”. Za część artystyczną tradycyjnie odpowiedzialne były koordynatorki projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” – Anna Janikowska i Sylwia Pokrywczyńska. W tym szczególnym dniu, w miejscu zdeptanej ludzkiej godności, na okrutnej ziemi, na której człowiek człowiekowi zgotował straszny los uczniowie z klasy IIA i IIB z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole odczytali przejmujące listy świadków i ofiar zagłady. Przedstawiciele LO wraz z dyrektorem panem Waldemarem Koligotem w imieniu społeczności szkolnej pod ścianą pamięci złożyli wieniec z biało – czerwonych kwiatów i sześć symbolicznych zniczy. Na uroczystości była obecna też klasa mundurowa. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia patriotycznego czuwali członkowie zespołu pierwszej pomocy ze Szkolnego Koła PCK wraz z kierownik biura Oddziału Rejonowego PCK w Kole – p. Zofią Rowecką.

20180425 112846 

 

 

XXII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

olimiada religDnia 18 kwietnia 2018 roku, w Wyższym Seminarium Duchownym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przeprowadziło etap Diecezjalny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do konkursu zakwalifikowało się 62 uczniów z 28 szkół ponadgimnazjalnych. Odbywające się w całej Polsce etapy diecezjalne Konkursu Biblijnego składały się z dwóch zasadniczych części: pisemnej oraz ustnej. W pierwszej, wszyscy uczestnicy rozwiązywali test, którego zakres merytoryczny obejmował: Księgę Psalmów, List do Galatów oraz list do Filipian. Myliśmy także możliwość uczestniczenia w koncercie ewangelizacyjno – muzycznym pt. Ruah – znaczy tchnienie Ducha. Odwołał się w pieśniach do symbolu Ducha Stworzyciela ukazującego sens twórczości i piękna, jako kontynuacji i obrazowania tego, co duchowe w człowieku i kulturze najgłębsze. Ten, który jest tchnieniem wszelkiego życia, odnawia i umacnia. Koncert więc porwał serca młodzieży i zagrzał do dalszej rywalizacji.

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości 

Imieniny

Wczoraj : Juliusza Lukasza
Dzisiaj : Pelagii Piotra
Jutro : Ireny Jana

Kalendarz

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4