Get Adobe Flash player
Reklama

37 Międzynarodowy Bieg Warciański

 

logo bieg warcianski 06a 1W niedzielę 22 października 2017 roku odbył się 37. Międzynarodowy Bieg Warciański (w kategorii dorosłych sportowców), w którym wzięło udział 650 biegaczy, w tym czterech reprezentantów Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole: pan Marcin Wasiak (pedagog szkolny), pan Włodzimierz Jachnik (nauczyciel fizyki), Bartek Szafrański z klasy 3A i Natalia Kozielska z klasy 2A. Start i meta zostały zlokalizowane w Parku Moniuszki przy siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole.

bieg Wbieg W1biegW2biegW4

 

Muzyczna Stołówka 2017

muzyczna 201720 października 2017 roku w Miejskim Domu Kultury odbył się tradycyjny już koncert charytatywny PCK „Muzyczna Stołówka”. Koncert, którego organizatorami byli: Szkolne Koło PCK w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole, Oddział Rejonowy PCK w Kole oraz Miejski Dom Kultury, jest elementem ogólnopolskiej kampanii czerwonokrzyskiej "Walka z Głodem". Na scenie wystąpili: Plastyk Band, Behind Basement’s Door oraz Scars. Muzycy, będący uczniami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, uczniami i absolwentami LO oraz przyjaciółmi kolskiego „Kazika”, prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.  Koncert prowadziły członkinie SK PCK – Marta Załęska z klasy 3C oraz Weronika Szałagan z klasy 3B. Zebrano 335 zł. Ta kwota pozwoli zapłacić za kilkadziesiąt obiadów i umożliwi spożycie ciepłego posiłku w szkole dziecku z rodziny borykającej się z kłopotami finansowymi.. Za całość przedsięwzięcia odpowiadały: kierownik biura PCK – Zofia Rowecka oraz skarbnik Zarządu Rejonowego PCK w Kole i zarazem opiekun SK PCK w Liceum Ogólnokształcącym w Kole – Sylwia Pokrywczyńska.

 

SYMULACJA ROZPRAWY SĄDOWEJ

 

rozprawa 119 października uczniowie klas o profilu prawniczym wzięli udział w symulowanej rozprawie sądowej.   Na zaproszenie pani Joanny Kwiatkowskiej i pani Anny Janikowskiej do szkoły przyjechali z Torunia przedstawiciele Fundacji Court Watch Polska. W ramach realizacji Programu Edukacji Prawnej Szkolny Paragraf, dla zwiększenia świadomości prawnej oraz wiedzy o sądownictwie, zapoznali uczniów  z praktycznymi kwestiami dotyczącymi uczestnictwa w rozprawie sądowej. Podczas spotkania uczniowie klasy III b wcielili się w role uczestników procesu- świadków, oskarżonego, adwokata, prokuratora oraz ławników. Jedynie rola sędziego pełniona była przez wolontariusza z Fundacji - panią Sarę Smyczek, która nadzorowała przebieg rozprawy i wyjaśniała problemowe kwestie. Zasada domniemania niewinności, różnice między prawem cywilnym a karnym i administracyjnym, znaczenie mediacji, prawa przysługujące ofierze, sprawcy i świadkowi przestępstwa, to tylko niektóre z wielu kwestii, o których dyskutowano w czasie zajęć. Uczniowie poprzez aktywny udział w symulacji mieli szansę na realny kontakt z zawodami, które być może wybiorą w przyszłości.

rozprawa 2rozprawa

 

Drużyna "Kaziki"

DSC03030Pierwsza Drużyna Wędrownicza ZHP „Kaziki” w LO w Kole uczestniczyła w Jesiennym Złazie Hufca ZHP Koło. W dniach 20-21 października w jednej z kolskich podstawówek (SP 3) zuchy i harcerze pracowali i bawili się pod hasłem „Nakręć się na pomaganie”. Przypomnieli sobie zasady pierwszej pomocy podczas spotkania w Straży Pożarnej, a w budynku Policji usłyszeli jak radzić sobie z przemocą w Internecie. Nasi harcerze biorą również udział w programie Bezpieczna+2017, dlatego wraz druhem Jarosławem Wozińskim i pedagogiem Marcinem Wasiakiem przygotowali pogadankę dla młodszych harcerzy na temat przemocy w szkole. Uczestnikami rozmowy byli młodzi harcerze z Piątej Drużyny Harcerskiej ZHP w SP3 w Kole. Młodzi harcerze dowiedzieli się na czym polega zjawisko przemocy w szkole, kogo dotyczy i czy łatwo ją zwalczać. Na zakończenie odpowiadali na pytania w formie quizu.

Czy to prawda, czy fałsz?:

Jeżeli pojawia się przemoc w szkole to dotyczy ona tylko pojedynczych osób.

Stres wywołany takimi czynnikami, jak: wysoka temperatura, hałas, a nawet zanieczyszczenie powietrza, wywołuje negatywne pobudzenie i wzmacnia skłonność człowieka do reakcji agresywnych.

Dzieci agresywne cieszą się popularnością wśród rówieśników.

Przemoc to zjawisko zachodzące jedynie między sprawcą a ofiarą.

Wprowadzenie stanowczej, konsekwentnej i sprawiedliwej dyscypliny przeciwdziała zjawisku przemocy.

Działania sprzeciwiające się przemocy w szkole są nieskuteczne.

Przemoc rówieśnicza jest w okresie dorastania czymś normalnym.

Powstrzymanie przemocy w szkole jest niemożliwe.

Celem agresji słownej jest niszczenie czyjegoś poczucia własnej wartości lub relacji z innymi ludźmi.

Oglądanie agresji podnosi jej poziom u widzów.

Zapobieganie przemocy i interwencje w przypadku pojawienia się są kosztowne i trudne.

Agresywna osoba poszukuje sprzymierzeńców w różnego rodzaju grupach podsycających agresję i stosujących przemoc.

Kara jest podstawowym środkiem przeciwdziałania agresji.

Przemoc fizyczna jest gorsza niż słowna.

Efekty działań profilaktycznych i skutki walki z przemocą trudno ocenić.

Widoczność i dostępność dyrekcji szkoły dla nauczycieli, rodziców i uczniów przeciwdziała zjawisku przemocy.

Przemoc pokazywana w telewizji nie ma nic wspólnego z agresywnym zachowaniem w szkole, w domu, na ulicy.

DSC03034

 

ZŁÓTA POLSKA JESIEŃ W BIESZCZADACH.

Bieszczady 2Uczniowie  spędzili niezapomniane chwile na wycieczce w Bieszczadach. Podziwialiśmy piękne kolory naszych lasów w promieniach cudnego słońca. . W Sandomierzu zwiedziliśmy zabytkową części miasta:  Bramą Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, rynek z ratuszem oraz  przeszliśmy Wąwozem Królowej Jadwigi. Następnego dnia zwiedziliśmy  Muzeum Przyrodnicze BPN w Ustrzykach oraz wędrowaliśmy po Połoninie Wietlińskiej. W powrotnej drodze do domu zwiedziliśmy przepiękny zamek, wozownię, storczykarnię. Wróciliśmy do domu pełni bardzo zadowoleni i wrażeń.

Bieszczady1Bieszczdy

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 100 gości 

Imieniny

Wczoraj : Marcelego Włodzimierza
Dzisiaj : Antoniego Jana
Jutro : Małgorzaty Piotra

Kalendarz

styczeń 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4