Get Adobe Flash player
Reklama

Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną

30 kwietnia 1310 roku w małej miejscowości na Kujawach w Kowalu, przyszedł na świat Kazimierz Wielki.  Dlatego też, nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym wydarzeniu, jak urodziny naszego wspaniałego patrona. Jednym z elementów, który przybliżył nam sylwetkę króla  była wystawa, której przewodnim hasłem było motto stanowiące podsumowanie dokonań gospodarczych Kazimierza „Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" z przesłaniem dla współczesnych Polaków. Faktycznie, Królestwo Kazimierza Wielkiego przechodziło za jego panowania coś, co dziś nazwalibyśmy boomem gospodarczym - poważnie został zmniejszony dystans pomiędzy Polską a Europą Zachodnią w gospodarce i kulturze,  rozwijał sie dynamicznie handel oraz inne działy gospodarki. Kazimierz Wielki "zbudował" Polskę - w nowych granicach i z nowym systemem obronnym. Czy ten sukces możemy powtórzyć we współczesnej Polsce?  Wydaje się, że tak, bo ekonomia i polityka bez względu na wiek rządzą się tymi samymi prawami. Co więc było i może być podstawą dobrej gospodarki i silnego państwa: stabilny pieniądz (srebrny grosz), protekcjonizm gospodarczy, otwarte granice dla kapitału obcego (napływ różnych nacji), fachowe kadry (Akademia Krakowska). To kilka przykładów zmian, które wprowadził Kazimierz Wielki ujęte w języku współczesnej ekonomii. Jest to również wskazówka dla obecnej ekipy rządzącej aby skorzystała z dorobku Kazimierza Wielkiego. Wtedy mamy szansę stać się bogatym i liczący się  w krajem  w Europie. Powtórzmy więc ten przepis na sukces.


 

PCK na obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

WP 20180503 11 57 37 Pro3 maja 2018 roku Koło świętowało 227. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. O 9:45 uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt, złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową „Poległym Obywatelom Miasta Koła za Wolność i Ojczyznę w latach 1914-1918 oraz 1939-1945” usytuowaną na budynku Starostwa Powiatowego w Kole. Następnie wszyscy przemaszerowali ulicami miasta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez kolskich kapłanów. Po Eucharystii zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja umieszczoną na budynku kolskiej fary. Przez cały czas trwania uroczystości patriotyczno – religijnych nad bezpieczeństwem władz miasta i powiatu, pocztów sztandarowych, przedstawicieli instytucji i szkół, a także mieszkańców Koła czuwali członkowie zespołów pierwszej pomocy z Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole działający na co dzień w Szkolnych Kołach PCK w Szkole Podstawowej nr 1 w Kole oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Warto podkreślić, że członkowie PCK (Sylwia Pokrywczyńska, Dominik Tarnas i Agata Rossa) pełnili funkcję lektorów podczas Liturgii Słowa. Koordynatorem działań ratowniczych była Zofia Rowecka – kierownik biura PCK w Kole, która podczas organizowania posterunków pierwszej pomocy współpracowała z instruktorem pierwszej pomocy – Krystianem Hammermeistrem, skarbnikiem Zarządu Rejonowego PCK w Kole – Sylwią Pokrywczyńską oraz z wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Kole – Iloną Skowrońską.

 

Marsz Pamięci 2018

 

DSCN440925 kwietnia 2018 r. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie odbył się szósty Marsz Pamięci. W pawilonie w Lesie Rzuchowskim odbyło się spotkanie autorskie z panem Andrzejem Sochajem promującym książkę „Zagłada Romów i Sinti w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej”. Za część artystyczną tradycyjnie odpowiedzialne były koordynatorki projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów” – Anna Janikowska i Sylwia Pokrywczyńska. W tym szczególnym dniu, w miejscu zdeptanej ludzkiej godności, na okrutnej ziemi, na której człowiek człowiekowi zgotował straszny los uczniowie z klasy IIA i IIB z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole odczytali przejmujące listy świadków i ofiar zagłady. Przedstawiciele LO wraz z dyrektorem panem Waldemarem Koligotem w imieniu społeczności szkolnej pod ścianą pamięci złożyli wieniec z biało – czerwonych kwiatów i sześć symbolicznych zniczy. Na uroczystości była obecna też klasa mundurowa. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia patriotycznego czuwali członkowie zespołu pierwszej pomocy ze Szkolnego Koła PCK wraz z kierownik biura Oddziału Rejonowego PCK w Kole – p. Zofią Rowecką.

20180425 112846 

 

 

XXII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

olimiada religDnia 18 kwietnia 2018 roku, w Wyższym Seminarium Duchownym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przeprowadziło etap Diecezjalny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do konkursu zakwalifikowało się 62 uczniów z 28 szkół ponadgimnazjalnych. Odbywające się w całej Polsce etapy diecezjalne Konkursu Biblijnego składały się z dwóch zasadniczych części: pisemnej oraz ustnej. W pierwszej, wszyscy uczestnicy rozwiązywali test, którego zakres merytoryczny obejmował: Księgę Psalmów, List do Galatów oraz list do Filipian. Myliśmy także możliwość uczestniczenia w koncercie ewangelizacyjno – muzycznym pt. Ruah – znaczy tchnienie Ducha. Odwołał się w pieśniach do symbolu Ducha Stworzyciela ukazującego sens twórczości i piękna, jako kontynuacji i obrazowania tego, co duchowe w człowieku i kulturze najgłębsze. Ten, który jest tchnieniem wszelkiego życia, odnawia i umacnia. Koncert więc porwał serca młodzieży i zagrzał do dalszej rywalizacji.

 

„Kazik” mistrzem powiatu! Etap powiatowy XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK

IMG 269924 kwietnia 2018 roku odbył się etap powiatowy XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Głównym organizatorem rozgrywek był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole, współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Kole, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kole oraz Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole. Sędzią głównym mistrzostw była Zofia Rowecka – instruktor pierwszej pomocy Zarządu Głównego PCK.  Zadaniem zawodników było udzielenie pomocy poszkodowanym na polu urazowym, ułożenie nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej, przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, a także rozwiązanie trudnego testu obejmującego teorię pierwszej pomocy oraz wiedzę z historii i działalności Czerwonego Krzyża. Wyniki eliminacji powiatowych kształtują się następująco:

I miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole

II miejsce – Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu.

Zwycięska drużyna z „Kazika” będzie reprezentować powiat i szkołę 12 maja 2018 roku podczas etapu wojewódzkiego mistrzostw, który odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu. Warto podkreślić fakt, że mistrzowie powiatu kolskiego z LO uzyskali maksymalną liczbę punktów, zdobywając 204 punkty z 204  możliwych do zdobycia, zatem został powtórzony zeszłoroczny sukces.

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości 

Imieniny

Wczoraj : Pauliny Tomasza
Dzisiaj : Wandy Zenona
Jutro : Jana Danuty

Kalendarz

czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1