Get Adobe Flash player
Reklama


Uroczystość zakończenia roku szkolnego odbędzie się 26.06.2015r. o godz. 9.00.

Uwaga maturzyści!
Zapraszamy po świadectwa maturalne 30.06.2015r. o godz. 12.00 do klas:
IIIa- 1, IIIb- 102, IIIc- 108, IIId- 9, IIIe- 115, IIIf-3, IIIg- 5, IIIh- 107.

 

20141112 103739

W Liceum Ogólnokształcącym w Kole odbyła się akcja pod tytułem „Czytam, więc jestem – wiem, rozumiem, myślę”.
    Jedna z naszych uczennic napisała, że „Życie bez czytania nie ma w ogóle sensu”.
Cóż można dodać do tych słów? Ujmują one najcelniej ideę akcji o nazwie „Czytające szkoły”, która była realizowana w naszym liceum. Organizatorzy i popularyzatorzy tego przedsięwzięcia są przekonani, że „czytanie jest (...) najskuteczniejszym sposobem wychowania człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie sobie radzić w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy”.
Polskie szkoły, które wprowadziły głośne czytanie, obserwują m.in.:
a)    poprawę poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów;
b)    wzrost zrozumienia tekstów i poleceń do nich;
c)    większą skłonność uczniów do refleksji i krytycznego myślenia;
d)    wzrost czytelnictwa;
e)    powstawanie więzi pomiędzy uczniami i nauczycielami.

Program „Czytające szkoły” ma też na celu przeciwdziałanie tendencji do ubożenia języka polskiego. Kontakt z żywym słowem wypiera telewizja i Internet. W efekcie młodzi ludzie coraz gorzej znają język ojczysty, a co za tym idzie – mniej czytają, ponieważ czytanie niezrozumiałych słów i zdań jest dla nich trudne, a jednak młodzież powinna czytać – jak słusznie twierdzą organizatorzy akcji, ponieważ: „Mądre książki są też nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych”. Czytanie uczy (...) odróżniania dobra od zła.
Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem.
    Nasza szkoła włączyła się do tej akcji z przekonaniem, że jest ona jedną z tych, które mają tak głęboki sens, iż nie można przejść obok nich obojętnie. W każdą środę młodzież spotykała się w świetlicy szkolnej na wspólnym, głośnym czytaniu. Organizatorki i uczniowie zdecydowali, że skupimy się na lekturze wybranych tekstów z literatury polskiej i obcej
z ostatnich kilkunastu lat, czyli napisanych już w XXI wieku. Chodziło nam bowiem
o przybliżenie młodzieży utworów najnowszych, bardzo często wyróżnionych prestiżowymi nagrodami literackimi, a których nie obejmuje szkolny kanon lektur podstawowych. Daje to możliwość niwelacji różnicy między tym, co się dzieje we współczesnym życiu kulturalnym
i literackim, a tym, co prezentuje się w ramach obowiązującego programu nauczania na lekcjach języka polskiego oraz wiedzy o kulturze.
Uczniowie bardzo chętnie włączali się w przygotowania do środowych spotkań z książką, które często zyskiwały interesującą oprawę graficzną, muzyczną czy aktorską.

A oto lista książek, których fragmenty były czytane w tym roku szkolnym:
1.    Karol Modzelewski „Zajeździmy kobyłę historii”
2.    Joanna Bator „Ciemno, prawie noc”
3.    Marek Bieńczyk „Książę w cukierni”
4.    Marek Bieńczyk „Książka twarzy”
5.    Dorota Masłowska „Paw królowej”
6.    Jessie Burton „Miniaturzystka”
7.    Wojciech Kuczok „Gnój”
8.        Stanisław Barańczak „Wiersze”
9.    Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa”
10.    Paweł Huelle „Weiser Dawidek”
11.    Czesław Miłosz, Jan Twardowski – Boże Narodzenie w poezji
12.     Papusza „Wiersze”
13.    Jacek Kaczmarski – poezja zaangażowana
14.    Kobieta – muzą mistrzów” - poezja współczesna o kobiecie
15.    Ignacy Karpowicz „Sońka”
16.    Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”
17.    Zygmunt Miłoszewski „Ziarno prawdy”
18.    Wiesław Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”
19.    Eustachy Rylski „Obok Julii”
20.    Małgorzata Halber „Najgorszy człowiek na świecie”
21.    „O nas poetach” – prezentacja twórczości własnej naszych uczniów” (Magdalena Komudzińska, Izabela Pawłowska, Bartłomiej Woziński).

Mamy nadzieję, że po wakacjach znowu spotkamy się w naszej świetlicy, koniecznie w środę, bo taka była intencja wypowiedzi Magdy z Ib podczas ostatniego wspólnego  czytania.
Organizatorki:
Bożena Zduńczyk
Joanna Kwiatkowska
Halina Szmydt-Kabacińska
przy współpracy Macieja Stołowskiego

 


   zbiórka

    W ostatnim tygodniu przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na leczenie naszej koleżanki, tegorocznej absolwentki liceum- Justyny Rumińskiej. 
    W II semestrze roku szkolnego 2014/2015 stwierdzono u Niej problemy onkologiczne. Na chwilę obecną wymaga Ona specjalistycznej terapii, na którą potrzebne są fundusze.
    Całotygodniowa akcja zakończyła się podczas Pikniku Naukowo-Sportowego, na którym wiele stoisk wsparło zbiórkę przygotowując słodki poczęstunek dla osób z wielkim sercem.
Po raz kolejny możemy być z siebie dumni! Wspólnymi siłami zebraliśmy ponad 1000zł! Pieniądze zostaną bezpośrednio przekazane mamie Justyny.

 

W dniach 30.05-04.06 bieżącego roku grupa młodzieży licealnej składającą się z uczniów klas pierwszych i drugich wraz z opiekunami: p. Anetą Celińską-Pigułą, p. Agnieszką Frontczak oraz p. Elżbietą Laskowską odbyła daleką podróż na zachód Europy. Przemierzając pół Polski, całe Niemcy, zatrzymując się na krótkie zwiedzanie Luksemburga, grupa dotarła do miejsca docelowego- Francji.  Uczestnicy wycieczki mieli okazję zagościć w Eurodisneylandzie, zaznajomić się z panoramą oraz zabytkami Paryża, między innymi Wieżą Eiffla, Łukiem Triumfalnym, cmentarzem Pere Lachaise- miejscem spoczynku Fryderyka Chopina i Jima Morrisona, katedrą Notre Dame, zwiedzić zamki Chambord oraz Chenonceau w Dolinie Loary, a także obejrzeć zbiory największego muzeum na świecie- Luwru!

W drodze powrotnej, ten, kto miał wystarczająco sił mógł udać się na krótki spacer po Brukseli.
Głęboko wierzymy w to, że odbyta podróż pozostanie w pamięci każdego z uczestników na długo!


 

Mistrzowie Wielkopolski, czyli drużyna pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, w dniach 12-14 czerwca 2015 brała udział w etapie krajowym XXIII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w Lublinie. Młodzi ratownicy musieli udzielić pierwszej pomocy zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji na 8 stacjach urazowych, rozwiązać bardzo trudny test oraz wykazać się techniką resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Drużyna reprezentująca Koło, a zarazem województwo wielkopolskie, zajęła IV miejsce w Polsce. Do podium zabrakło niewiele, bo tylko 2 punkty (maksimum można było zdobyć 412 punktów). III miejsce zajął zespół z województwa opolskiego , II z mazowieckiego, mistrzami kraju zostali przedstawiciele województwa świętokrzyskiego. W skład kolskiej reprezentacji wchodzili : Weronika Tyl, Monika Cieślak, Damian Matuszak, Dominik Tarnas, Dominik Białecki, Jan Strybel oraz instruktorzy pierwszej pomocy: Zofia Rowecka, Sylwia Pokrywczyńska i Krystiam Hammermeister. Trasa z Koła do Lublina wiodła przez malownicze rejony Polski, więc obudził się w ratownikach duch Obieżyświata. W drodze do Lublina kolanie odwiedzili paulińskie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie gościnne drzwi klasztoru otworzył dla nich ojciec Sebastian Gierszewski. Natomiast po Mistrzostwach zdobywcy czwartego miejsca w kraju zwiedzali Państwowe Muzeum na Majdanku oraz przepiękny Kazimierz Dolny.

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 1018 gości 

Imieniny

Wczoraj : Marka Gabriela
Dzisiaj : Marioli Wienczysława
Jutro : Emanuela Larysy Teodora

Kalendarz

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31