Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Spotkanie z pisarzem

Dnia 24.10.2017 r. nasze liceum odwiedził p. Dariusz Matysiak – pisarz pochodzący z Koła, mieszkający obecnie w okolicach Poznania. Pan Matysiak miło wspomina dzieciństwo spędzone  w szkole, zabawy ze swoimi kolegami, m.in. z dobrze nam znanym p. Ryszardem Cieślakiem. Pisarz opowiedział nam oczywiście również o książkach. Pan Dariusz jest pasjonatem historii, toteż pisze głównie powieści historyczne. „Falbork” opowiada o tragicznych konsekwencjach powstania warszawskiego dla cywili. Jako kolanin, żywiący głębokie uczucia do swojego rodzinnego miasta, pan Matysiak zajmuje się głównie historią Koła i okolic. Na ulicy Wąskiej, na której się wychowywał znajdowała się stacja kolejowa, z której w czasie II wojny światowej transportowano kolskich Żydów do Chełmna nad Nerem. Zainspirowało to pana Dariusza do napisania powieści „Warthbrücken” opowiadajcej o losach trojga młodych ludzi: Polaka, Niemca i Żydówki w czasie wojny. „Henryk z Warty” opowiada natomiast o owianej tajemnicą historii tytułowego założyciela miasta Koła, a „Sulimczyk” – Jana, syna Zawiszy Czarnego, który został zarządcą miasta. Na podstawie książek pana Matysiaka powstają spektakle teatralne, w których biorą udział także uczniowie naszego liceum. Oprócz przedstawienia nam swojej twórczości, pisarz opowiadał nam o swojej przeszłości
i poglądach. Nawoływał, byśmy dążyli do spełnienia swoich marzeń. Zadawał nam także pytania. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi można było dostać jedną z książek pana Matysiaka. Również uczniowie zadawali panu Dariuszowi pytania, na które otrzymywali ciekawe odpowiedzi. Sam pan Dariusz był człowiekiem miłym, otwartym, potrafiącym się wczuć w czyjąś sytuację. Spotkanie z pisarzem było interesującym doświadczeniem, którego uczniowie na pewno nie zapomną.

 

Dzień Młodzieży PCK 2017

Dzień Młodzieży PCK 1W Polskim Czerwonym Krzyżu młodzież działa nieprzerwanie od 1921 roku. W ramach Klubów Wiewiórka, Szkolnych Kół PCK, Grup Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK i Akademickich Kół PCK młodzi ludzie działają w oparciu o idee i zasady Czerwonego Krzyża. 25 października przypada Dzień Młodzieży PCK, który przyjaciele Polskiego Czerwonego Krzyża, członkowie i opiekunki Szkolnego Koła PCK W Liceum Ogólnokształcącym w Kole tradycyjnie świętują przez podkreślenie przynależności do rodziny czerwonokrzyskiej czerwonymi elementami garderoby. Dzięki temu społeczność szkolna może zauważyć, jak duża jest grupa osób swoim entuzjazm, energią i poświęconym czasem zmieniających świat wokół siebie, aby stał się lepszy, piękniejszy i bezpieczniejszy.

 

37 Międzynarodowy Bieg Warciański

 

logo bieg warcianski 06a 1W niedzielę 22 października 2017 roku odbył się 37. Międzynarodowy Bieg Warciański (w kategorii dorosłych sportowców), w którym wzięło udział 650 biegaczy, w tym czterech reprezentantów Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole: pan Marcin Wasiak (pedagog szkolny), pan Włodzimierz Jachnik (nauczyciel fizyki), Bartek Szafrański z klasy 3A i Natalia Kozielska z klasy 2A. Start i meta zostały zlokalizowane w Parku Moniuszki przy siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole.

bieg Wbieg W1biegW2biegW4

 

Muzyczna Stołówka 2017

muzyczna 201720 października 2017 roku w Miejskim Domu Kultury odbył się tradycyjny już koncert charytatywny PCK „Muzyczna Stołówka”. Koncert, którego organizatorami byli: Szkolne Koło PCK w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole, Oddział Rejonowy PCK w Kole oraz Miejski Dom Kultury, jest elementem ogólnopolskiej kampanii czerwonokrzyskiej "Walka z Głodem". Na scenie wystąpili: Plastyk Band, Behind Basement’s Door oraz Scars. Muzycy, będący uczniami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, uczniami i absolwentami LO oraz przyjaciółmi kolskiego „Kazika”, prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.  Koncert prowadziły członkinie SK PCK – Marta Załęska z klasy 3C oraz Weronika Szałagan z klasy 3B. Zebrano 335 zł. Ta kwota pozwoli zapłacić za kilkadziesiąt obiadów i umożliwi spożycie ciepłego posiłku w szkole dziecku z rodziny borykającej się z kłopotami finansowymi.. Za całość przedsięwzięcia odpowiadały: kierownik biura PCK – Zofia Rowecka oraz skarbnik Zarządu Rejonowego PCK w Kole i zarazem opiekun SK PCK w Liceum Ogólnokształcącym w Kole – Sylwia Pokrywczyńska.

 

SYMULACJA ROZPRAWY SĄDOWEJ

 

rozprawa 119 października uczniowie klas o profilu prawniczym wzięli udział w symulowanej rozprawie sądowej.   Na zaproszenie pani Joanny Kwiatkowskiej i pani Anny Janikowskiej do szkoły przyjechali z Torunia przedstawiciele Fundacji Court Watch Polska. W ramach realizacji Programu Edukacji Prawnej Szkolny Paragraf, dla zwiększenia świadomości prawnej oraz wiedzy o sądownictwie, zapoznali uczniów  z praktycznymi kwestiami dotyczącymi uczestnictwa w rozprawie sądowej. Podczas spotkania uczniowie klasy III b wcielili się w role uczestników procesu- świadków, oskarżonego, adwokata, prokuratora oraz ławników. Jedynie rola sędziego pełniona była przez wolontariusza z Fundacji - panią Sarę Smyczek, która nadzorowała przebieg rozprawy i wyjaśniała problemowe kwestie. Zasada domniemania niewinności, różnice między prawem cywilnym a karnym i administracyjnym, znaczenie mediacji, prawa przysługujące ofierze, sprawcy i świadkowi przestępstwa, to tylko niektóre z wielu kwestii, o których dyskutowano w czasie zajęć. Uczniowie poprzez aktywny udział w symulacji mieli szansę na realny kontakt z zawodami, które być może wybiorą w przyszłości.

rozprawa 2rozprawa

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 418 gości 

Imieniny

Wczoraj : Romana Klaudyny
Dzisiaj : Elżbiety Seweryna
Jutro : Anatola Sedzimira

Kalendarz

listopad 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3