Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Nasza szkoła w Gazecie Wyborczej!

To jeden z największych sukcesów uczniów naszej szkoły! Kilka dni temu do ekipy robota, którego już nie trzeba przedstawiać, zadzwoniła Pani redaktor z Gazety Wyborczej. Piątka uczniów wraz z P. Dudkiem udzielili Pani spontanicznego wywiadu. Okazał się on bardzo udany, a ekipa Spydera Hexapoda po raz kolejny jest z siebie bardzo dumna! Zapraszamy do przeczytania artykułu w dzisiejszej prasie.


Fragment artykułu można przeczytać na stronie Gazety Wyborczej.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

DSC0611721 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Profesor Jerzy Bralczyk  podkreśla, że to bardzo ważne święto. Językoznawca dodaje, że najlepiej by było, aby była to kwestia codzienności, że język jest dla nas istotny i dbamy o niego. Podpisując się pod tymi słowami, postanowiliśmy uczcić ten dzień. Uczniowie mieli okazję obejrzeć „Błyskawiczną historię języka ojczystego w skrócie” składającą się z 6 interesujących i zarazem zabawnych animowanych historyjek. Ponadto nasz szkolny hol został udekorowany pomysłowo wykonanymi plakatami promującymi piękno i bogactwo naszej polszczyzny.

 

DYKTANDO DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY

DSC03972-200x150Sukcesy naszych uczennic w Powiatowym konkursie ortograficznym

Do ortograficznej potyczki w bibliotece powiatowej stanęła młodzież z: Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Liceum Ekonomiczno-Administracyjnego w Kole, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Doskonalenia Ustawicznego w Kościelcu, Gimnazjum w Grzegorzewie. Z łamańcami ortograficznymi i językowymi mężnie walczyli także  dorośli mieszkańcy Czołowa i Koła. Konkurs miał na celu głównie popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Koła i powiatu kolskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim miał być formą zabawy z ortografią. Laureatkami dyktanda, które oceniały Panie: Henryka Jurkiewicz – polonistka, Marzena Franiak i Sławomira Królak – pracownice PiMBP w Kole,  zostały uczennice Liceum Ogólnokształcącego  w Kole:

I miejsce –  Weronika Ziętala kl. Ic

II miejsce – Zofia Walczak  kl. IIa

III miejsce –  Maria Wiśniewska  kl. IIIc

 

Cichy bohater z Chełmna nad Nerem

zdj chełmno15 marca klasa I F pod opieką p. Anny Janikowskiej wzięła udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy śmierci Stanisława Kaszyńskiego, aktywnego społecznika, który w latach 1928-1939 pełnił funkcję sekretarza gminy Chełmno.

Urodzony w 1903r. Stanisław Kaszyński, patrząc na poczynania Niemców, którzy od jesieni 1941r. rozpoczęli tworzenie we wsi Kulmhof nad Nerem, pierwszego na terenach Kraju Warty,  obozu zagłady dla Żydów, postanowił poinformować świat o „machinie śmierci”, jaka działała w Chełmnie. Podjął współpracę z Polskim Państwem Podziemnym i przekazywał informacje do okręgowej komórki wywiadowczej ZWZ-AK, a w styczniu 1942r. w celu przekazania wiadomości na temat zbrodni popełnianych w Kulmhof na Zachód napisał list do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Szwajcarii i  konsulatu szwajcarskiego w Berlinie. Pismo zostało przechwycone przez gestapo, a Stanisław Kaszyński aresztowany i zastrzelony przez esesmanów   podczas próby ucieczki.Tragiczny los Stanisława Kaszyńskiego stał się udziałem jego ciężarnej żony, która została aresztowana pod zarzutem rozpowszechniania wrogich informacji,  osadzona w więzieniu dla kobiet w Łodzi, a potem zamordowana. Kaszyńscy osierocili czwórkę dzieci. Byli świadomi konsekwencji, jakie mogły  spotkać ich rodzinę za pomoc mordowanym w Kulmhof Żydom, a mimo tego podjęli próbę poinformowania opinii światowej o zbrodniach dokonywanych w Obozie Zagłady w Chełmnie, dlatego z pewnością zasługują na miano BOHATERÓW.

WP 20170215 015WP 20170215 002

 

DZIEŃ ZAKOCHANYCH

zakoch14 lutego, w dniu św. Walentego, przypada Święto Zakochanych.  W Polsce ten obyczaj, obchodzony jest od kilkunastu lat, ale  cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży. 

Zwyczaj wysyłania kartek-walentynek sięga połowy XIX w.  i   niezależnie od tego, czy wysyła się je dla żartu, czy daje upust swoim prawdziwym, skrywanym uczuciom - nadawca powinien pozostać anonimowy.

Aby tradycji stało się zadość, Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Walentynkową Pocztę, która dostarczyła do adresatów kartki z miłosnymi wyznaniami. Uśmiech na twarzy obdarowanych mówił wszystko!

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 93 gości 

Imieniny

Wczoraj : Jana Danuty
Dzisiaj : Lucji Wilhelma
Jutro : Jana Pawla

Kalendarz

czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2