Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Kartka dla Powstańca

 

kartka dla73 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nauczyciele historii i uczniowie klas prawniczych   uczcili  przystępując do akcji Kartka dla Powstańca. Słowa wdzięczności, płynące prosto z serca skierowali do wybranych  Bohaterów Powstania, dziękując za wolną Ojczyznę. Uczestników tych tragicznych wydarzeń   jest coraz mniej.  Z każdym rokiem odchodzą kolejni Powstańcy, którzy walczyli o wolną Polskę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek, ponieważ to Oni ukształtowali naszą narodową tożsamość i stali się uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom, dlatego dziękujemy im za odwagę, honor i za to, że wszyscy możemy dzisiaj być POLAKAMI.

 

Getta prowincjonalne w Kraju Warty

Bartek wykładW piątek 6 października 2017 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole na zaproszenie Sylwii Pokrywczyńskiej i Anny Janikowskiej gościł pan Bartłomiej Grzanka z Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Uczniowie pięciu klas wysłuchali wykładu na temat gett prowincjonalnych w Kraju Warty z uwzględnieniem specyfiki sytuacji Żydów w rejencji poznańskiej, kaliskiej i inowrocławskiej. Prelegent zaprezentował także film „Linia 41”, którego motywem przewodnim był tramwaj nr 41 przejeżdżający przez getto w Łodzi. Dokument ukazuje losy mieszkańca getta łódzkiego, które w sposób niezwykle przejmujący symbolizują losy całej społeczności żydowskiej. Główna filozofia filmu realizuje założenia dydaktyczne Instytutu Yad Vashem, by dzieje zbiorowości opowiadać, ukazując losy jednostki. Spotkanie z panem Bartłomiejem odbyło się w ramach realizacji programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

 

Przerwa na wspólne czytanie

plakat

 

Sukces młodych krwiodawców z Koła

20171002 134442W piątek 29 września 2017 roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu odbyło się coroczne spotkanie krwiodawców, podczas którego okazało się, że Klub Młodzieżowy HDK PCK, którego prezesem jest Sylwia Pokrywczyńska, zajął pierwsze miejsce w rejonie kaliskim. 533 krwiodawców, głównie ze szkół średnich z Koła i Kościelca, podczas akcji w domu parafialnym przy kolskiej farze i w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole oddało 447 884 ml krwi w ciągu ostatniego roku. Na drugim miejscu znalazł się Pleszewski Klub Krwiodawców, a na trzecim Klub HDK PCK im. Świętej Kingi przy Kopalni Soli w Kłodawie. Dla uczczenia sukcesu i w ramach promocji honorowego krwiodawstwa klasa IId z kolskiego „Kazika” na zajęciach z podstaw ratownictwa medycznego przygotowała plakaty na wystawę poświęconą idei honorowego oddawania krwi.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ GŁUCHEGO PO RAZ PIERWSZY W KOLE

dzien gluchychWarsztaty na temat Kultury Głuchych i języka migowego, a w nich nauka podstawowych znaków, zwrotów i zdań w języku migowym, informacje faktach  i mitach dotyczących Głuchych i języka migowego, które przekazali Adrianna Brzoska, Olgierd Kosiba i Aleksandra Włodarczak oraz grill integracyjny z osobami z Koła i okolic, złożyły się na tegoroczne obchody Dnia Głuchych w Kole. Wydarzenie w takiej konwencji odbyło się w naszym mieście po raz pierwszy, a stało się to za sprawą Adrianny Brzoskiej z PomigajMY oraz Stowarzyszenia Malinowa Mamba, którym z pomocą przyszły samorządowe instytucje oraz firmy działające na naszym terenie. W warsztatach wzięła udział 16 uczennic z naszej szkoły z klas psychologicznych KL. Ig, IIg, IIIg pod opieką p. Lidii Baryły oraz Iwony Kędzierskiej.  Międzynarodowy Dzień Głuchych, ustanowiony w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych, celebrowany jest każdego roku w ostatnią niedzielę września. W Kole spotkanie miało miejsce wczoraj, tj. 30 września, a odbyło się w sali fitness Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole.

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 68 gości 

Imieniny

Wczoraj : Romany Damiana
Dzisiaj : Macieja Marka
Jutro : Cezarego Donata

Kalendarz

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4