Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Więcej dobra w Kole

ład BożyW pierwszym numerze wydanego w 2017 roku katolickiego tygodnika „Idziemy” w dodatku diecezjalnym „Ład Boży” został wydrukowany artykuł poświęcony Koncertowi Grudniowemu chóru „Kantata”. Dzięki temu artystyczny dorobek utalentowanej młodzieży z LO w Kole oraz otwarte na potrzeby dzieci serca licealistów są znane na dużym obszarze województwa wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko – pomorskiego.

 

TEMAT – KOŁO – nasza mała ojczyzna

IMG 20170105 131615Miesiąc styczeń poświęcony jest naszemu miastu – Kołu. Przygotowana została  kolejna wystawa książek w holu naszej szkoły. Tym razem prezentowane są różne utwory dotyczące Koła, jego historii, ale także teraźniejszości. Tej wystawie  przyświeca dobrze znana wszystkim sentencja – cudze chwalicie, swego nie znacie. Dlatego zachęcamy uczniów i ich rodziców  oraz pracowników szkoły do zapoznania się z książkami o Kole – naszej małej ojczyźnie, dzięki którym  dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o naszym mieście i okolicy oraz  mieszkańcach.

           Bożena Zduńczy

Halina Szmydt-Kabacinska

 

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

powstanieWybuch Powstania Wielkopolskiego, w dziejach naszego narodu był wydarzeniem szczególnym. Był to jedyny zryw niepodległościowy na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły do Ojczyzny. 27 grudnia 1918 r., po przyjeździe do Poznania Jana Ignacego  wybuchło powstanie, które objęło całą Wielkopolskę. Zakończyło się ono 16 lutego 1919r. pełnym sukcesem wyzwoleńczym. Znaczenie Powstania Wielkopolskiego nie sprowadza się tylko do przyniesienia niepodległości Wielkopolsce. Odegrało ono dużą rolę przez sam fakt odniesionego sukcesu oraz uczestnictwo powstańców w tworzeniu II Rzeczypospolitej, w obronie jej granic i w odbudowie administracji polskiej. Wielkopolska, dzięki zwycięstwu Powstania Wielkopolskiego, wniosła w posagu do odrodzonej Rzeczypospolitej rdzenne prapolskie ziemie, z wysoko rozwiniętą gospodarką, z nowoczesnym przemysłem rolno-spożywczym, wydajnym rolnictwem i prężnym handlem, ponad 75 tys. Armię Wielkopolską, jednolicie umundurowaną, dobrze wyszkoloną   i wyposażoną oraz wiele sprzętu wojskowego, zdobytego w walkach z zaborcą, w tym samolotów - wzmacniając ilościowo i jakościowo organizowane w Kongresówce polskie lotnictwo.

 

W naszej szkole w celu upamiętnienia 98 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego uczniowie klasy IB i IIB  przygotowali wystawę tematyczną oraz odbył się konkurs ” Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego”. Jego laureatami zostali:

I miejsce – Ewa Cerk- klasa IB

II miejsce-  Julia Szurgot- klasa IB i Natalia Jóźwiak- klasa IIB

III miejsce- Radosław Trzmielewski- klasa IA

DSC04936

 

 

ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ

 

adopcja

Już kolejny raz młodzież naszego liceum zorganizowała akcję „Sianko”. Uczniowie w małych torebkach przygotowali tradycyjne bożonarodzeniowe sianko i rozprowadzali je po Mszach Świętych w kościele pw Matki Bożej Częstochowskiej w Kole oraz w swoich rodzinnych parafiach, składając życzenia świąteczne wszystkim ofiarodawcom. Zebrane pieniądze przeznaczyli na naukę i wyżywienie dla dzieci z misji s. Orionistek na Madagaskarze, gdzie od 2012 roku wspieramy dzieci, uczestnicząc w akcji „Adopcja na odległość”. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

 

ŻYCZENIA DLA PAPIEŻA FRANCISZKA

papiez

 

17 grudnia tego roku papież Franciszek obchodził swoje 80 – te urodziny! Z tej okazji społeczność naszego liceum wysłała Ojcu Świętemu własnoręcznie przygotowaną kartkę okolicznościową, dołączając również życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Pod tekstem życzeń, które napisane zostały w języku włoskim, podpisy złożyli: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Wszystkim zaangażowanym, a szczególnie Agnieszce Michalec z klasy 3g, która wykonała kartkę,  serdecznie dziękujemy i czekamy na odpowiedź z Watykanu!

papiez1

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 119 gości 

Imieniny

Wczoraj : Rity Donaty
Dzisiaj : Mariana Katarzyny
Jutro : Józefa Jeremiasza

Kalendarz

kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30