Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Portret ze słów

25 maja 2015 roku odbyła się uroczystość podsumowania XXXI Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej w Słupsku pod patronatem Prezydenta Miasta – pana Roberta Biedronia. Na miejsce finału wybrano Polską Filharmonię Sinfonię Baltica. Organizatorzy Konkursu tak określili cele tego przedsięwzięcia: „ ... inspirowanie zainteresowań literackich, promowanie utalentowanej literacko młodzieży, rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości ....”

W ciągu 31 lat istnienia Konkursu wydano 24 książki z wierszami i opowiadaniami laureatów, i wyróżnionych. Temu Międzynarodowemu Konkursowi przewodniczy i patronuje pani Wanda Chotomska – znakomita autorka utworów dla dzieci i młodzieży, według której
„ ... jest to największa w kraju impreza kulturalna poświęcona młodym talentom literackim.”

Z wielką dumą i radością informujemy, że tegorocznymi laureatkami konkursu w kategorii poezji – zostały dwie nasze uczennice: Julia Zieleniewska z klasy II a („Spowiedź nocą”, ,<<” Ja” w autobusie>>) oraz Magdalena Komudzińska z klasy I b („Głupi wiersz”, „[Podobno umiem pisać...]”).

Jest to wielki sukces, ponieważ wśród młodych twórców ze szkół średnich w Polsce oraz szkół polonijnych w USA, w Niemczech i na Litwie – wybrano tylko 10 najlepszych. Z tego wspaniałego grona młodych poetów mamy aż dwie laureatki - Julkę i Magdę! Ponadto, w tej samej kategorii, otrzymała wyróżnienie tegoroczna absolwentka – Paulina Siwińska.
W czasie wręczania dyplomów i nagród Julce, Madzi i Paulinie padło zdanie, że nasza szkoła jest prawdziwą wylęgarnią talentów poetyckich. Wielką radość nam sprawiło nam również i to, że scenariusz spektaklu wystawionego w czasie uroczystej gali został oparty m.in. na wierszu Julki Zieleniewskiej <<„ Ja” w autobusie”>>:

nikt nie widzi

siedzi takie „ja”

pośród innych „ja” w autobusie

za oknem we mgle drzewo

trasa Babiak – Koło

Dębno Królewskie

to nie był dąb

może grusza?

ona jest większym „ja” pośród nas

każdy zauważył drzewo

a nie każdy człowieka

pośród wielu „ja” w autobusie

 

Piękną rzeczą jest mieć talent i pasję, kochać poezję, umieć widzieć to, czego inni nie widzą, nazywać to, co boli i cieszy nas wszystkich. Życzymy naszym dziewczynom, aby na zawsze zachowały tę szczególną, poetycką wrażliwość.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem pani Bożeny Zduńczyk, która zdobyła informacje o konkursie i towarzyszyła nam wraz z panią Haliną Szmydt-Kabacińską

w czasie wyjazdu do Słupska.

 

XX Turniej Recytatorski

Dnia 22 maja 2015r w Auli NMP Królowej Polski spotkali się recytatorzy z regionu konińskiego, by prezentować fragmenty Biblii i wiersze o tematyce religijnej. Niezmiennie od 20 lat organizatorem Turnieju na Tematy Biblijne „Od Abrahama z Ur do Pawła z Tarsu” jest Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Ze względu na specyfikę prezentowanych tekstów (trudne słownictwo i składnia Biblii), konkurs ten jest niezwykle trudnym wyzwaniem artystycznym. Jednakże od samego początku cieszy się dużą popularnością. W turnieju udział wzięły dwie uczennice naszej szkoły-pierwszoklasistki-Oliwia Sobczak i Karolina Sudolska. Zmagania zakończyły się sukcesem. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrodę wywalczyła Oliwia Sobczak, zaś wśród wyróżnionych znalazła się Karolina Sudolska. Opiekę sprawował nauczyciel Jarosław Woziński.

 

LO w Kole mistrzem Wielkpolski w pierwszej pomocy!

 

23 maja 2015 roku na Cytadeli w Poznaniu odbył się etap wojewódzki XXIII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Mistrzem Wielkopolski został zespół pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, który jednocześnie reprezentował Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole. Zadaniem młodych ratowników było wykazanie się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi udzielania pierwszej pomocy na sześciu bardzo trudnych stacjach urazowych. Kolscy ratownicy w dniach 12-14 czerwca będą reprezentować nasze województwo podczas etapu krajowego Mistrzostw organizowanych w Lublinie. W skład kolskiego zespołu wchodzą: Weronika Tyl, Damian Matuszak, Dominik Tarnas, Dominik Białecki, Jan Strybel, Agnieszka Frontczak – opiekun zespołu, Sylwia Pokrywczyńska – instruktor pierwszej pomocy, Zofia Rowecka – instruktor pierwszej pomocy.


 

SPEŁNIAMY MARZENIA

Uczniowie klasy II H dołączyli do grona  osób pragnących spełnić życzenie chłopca chorego na raka. Kubuś kończy 7 lat i  pragnął otrzymać jak najwięcej kartek z życzeniami urodzinowymi, dlatego młodzież tej klasy wyszła temu na przeciw i własnoręcznie wykonała kolorowe, wesołe kartki z życzeniami.

Zobacz galerię zdjęć

 

Urodziny Henry’ego Dunanta w WCKM w Łodzi

Członkowie Szkolnego Koła PCK w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole wraz z klasą mundurową 8 maja gościli na pikniku wojskowo – patriotycznym w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Okazją do tej wizyty była 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Dla członków PCK to również dzień urodzin ojca- założyciela Henry’ego Dunanta. W Łodzi młodzi ratownicy mogli zapoznać się z wojskowym sprzętem ratowniczym, a także obejrzeć pokazy dynamiczne, z których najciekawszym była ewakuacja rannego z pola walki. SK PCK z LO w Łodzi reprezentowali: Sylwia Pokrywczyńska, Dominik Tarnas, Dominik Białecki, Damian Matuszak, Jan Strybel, Klaudia Krawczyk i Kamila Hammermeister. Wszyscy są jednocześnie członkami RG SIM przy Oddziale Rejonowym PCK w Kole.

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 130 gości 

Imieniny

Wczoraj : Lucji Otylii
Dzisiaj : Alfreda Izydora
Jutro : Niny Celiny

Kalendarz

grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6