Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

NIESIEMY RADOŚĆ MAŁYM PACJENTOM

100 0248Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, 12 grudnia 2018r. na Oddziale Dziecięcym kolskiego szpitala, przy dźwiękach kolęd została ubrana piękna choinka. W projekcje zainicjowanym przez Przegląd Kolski wzięli udział uczniowie szkół, przedstawiciele różnych instytucji publicznych oraz  lokalnego samorządu. Bombki z naszej szkoły, wykonane przez uczniów klas pierwszych, obok innych ozdób choinkowych wieszali przedstawiciele SU, którzy pod opieką p. Elżbiety Kalinowskiej reprezentowali Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w tak ważnym przedsięwzięciu. Wspólnie ubrana choinka z pewnością przyniesie wiele radości chorym dzieciom.

100 0239

 

TWOJE SŁOWA MAJĄ MOC

maraton listyNa całym świecie wolność ludzi jest zagrożona. Obrońcy praw człowieka są często inwigilowani i zastraszani. Kiedy ktoś podejmuje  walkę,  naraża siebie oraz  swoją rodzinę na prześladowania. Nie można pozostać obojętnym na niesprawiedliwość, która dotyka ludzi walczących o prawa przysługujące każdemu człowiekowi. Trzeba wyrażać swój protest. W związku z tym uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję pisania listów organizowaną przez Amnesty International. Podczas MARATONU PISANIA LISTÓW, bronili m.in. Gulzar Duszenowej z Kirgistanu, Pavitrii Manjhi z Indii, czy Ateny Daenii z Iranu. Mamy nadzieję, że nasze tradycyjne listy, e-maile i petycje, które wysłaliśmy chociaż w pewnym stopniu przyczynią się do zmiany sytuacji osób walczących o prawa człowieka.

100 0252

 

 

Projekt „BohaterON w Twojej Szkole”

bohaterUdział w projekcje uczniowie klas o rozszerzonej historii rozpoczęli z początkiem roku szkolnego 2018/2019. Już  w pierwszym tygodniu przystąpili do akcji Kartka dla Powstańca.  W sumie wysłanych zostało 168 kartek.

Ważnym elementem projektu było upowszechnianie tematyki Powstania Warszawskiego oraz Polskiego Państwa Podziemnego. W tym celu koordynator projektu p. Anna Janikowska  oraz chętni uczniowie przygotowali prelekcje oraz wykłady wzbogacone o materiał źródłowy- filmy, piosenki, prezentacje multimedialne. Wystawę o Powstaniu Warszawskim wraz z uczniami klasy II B, którą można było oglądać na auli szkolnej wykonała p. Beata Wojtasik-Kaszyńska. Kulminacyjny punkt projektu stanowiła gra, której zasady oparte były na regulaminie popularnych obecnie wśród młodzieży pokojach zagadek. Escape Room- „ 63 dni samotnej walki”. Na pewien czas teren liceum wraz z poszczególnymi klasami zamienił się w miejsce działań powstańczych. W każdym z ośmiu pokoi, stanowiących kolejne obwody AK, drużyny klasowe (klasa IB, i IIF) otrzymały zagadkę, rozwiązanie której dawało im możliwość przejścia do następnego pomieszczenia oraz  jedną     z  liter  końcowego hasła.  Uczniowie dwóch rywalizujących drużyn świetnie się bawili. Zwyciężyli przedstawiciele klasy II f.

DSC09888IMG 20181129 152825

 

 

Pamiętaliśmy o 37. rocznicy stanu wojennego

 

IMG 0388

Wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. na okoliczność 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wspominano podczas uroczystej Mszy świętej za Ojczyznę oraz ofiary tamtych wydarzeń, odprawionej w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Kole. W nabożeństwie wziął udział poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole złożony z uczniów klasy II F o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne.

  13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Na mocy dekretu zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych, w tym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zakazano organizowania strajków i akcji protestacyjnych. Zawieszono wydawanie gazet i czasopism. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wysłała na ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Rozpoczął się czas internowania, szykanowania, prześladowania, emigracji. Polacy nie zgadzali się na odebranie wolności.

  W rocznicę tego wydarzenia składany jest hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze. W naszym mieście każdego roku odprawiana jest Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, z udziałem pocztów sztandarowych oraz składane są kwiaty przy tablicy pamięci. Nasza szkoła zawsze pamięta o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku.

 

 

Pamięci Ofiar obozu Kulmhof

20181207 1005107 grudnia 2018 roku grupa młodzieży z klasy 3B pod opieką p. Anny Janikowskiej i p.Sylwii Pokrywczyńskiej udała się do Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, by uczcić pamięć ofiar zbrodni nazistowskiej w 77. rocznicę pierwszego masowego mordu Żydów w Kraju Warty podczas niemieckiej okupacji. Uczniowie LO uczestniczyli w ceremonii złożenia kwiatów i postawienia zniczy pamięci w miejscu, z którego odjeżdżała ciężarówka pełniąca funkcję komory gazowej. Ważnym elementem dnia było również zwiedzanie wystawy i spichlerza, spotkanie z przedstawicielami Gminy Żydowskiej z Łodzi, zapalenie świec chanukowych i wysłuchanie wykładu o tradycjach i świętach wyznawców judaizmu. Przygotowaniem do wyjazdu był wykład wygłoszony 28 listopada 2018 roku w LO przez pana Bartłomieja Grzankę na temat nazistowskiej mowy nienawiści.

20181207 10290920181207 115609

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 149 gości 

Imieniny

Wczoraj : Aleksego Horacego
Dzisiaj : Marka Jarosława
Jutro : Marzeny Marii Klaudiusza

Kalendarz

kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5