Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Bezpieczna+

plansza-bezpieczna-plus1-150x150Od września do grudnia 2017 r. szkoła uczestniczyła w realizacji Rządowego Programu „Bezpieczna+”. Celem programu było kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu w naszym liceum. Realizacją programu zajęła się spora grupa nauczycieli, uczniów i rodziców. Szereg zadań wykonały: Szkolne Koło PCK, uczniowie starszych klas psychologiczno-pedagogicznych, Zespół Debat Oksfordzkich,  klasy o profilach prawniczych, wszyscy wychowawcy,  pedagog szkolny, Drużyna Wędrownicza ZHP „Kaziki”, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, Samorząd Uczniowski.

Efektem działań było stworzenie filmu o bezpieczeństwie w Liceum. Film reżyserowały uczennice klasy 1 D: Paulina Lewandowska i Daria Bałdyga. W montażu tego filmu pomogli chłopcy z 2 E: Bartosz Paliński i Piotr Gwóźdź. Film trwa 29 minut i zrobiony jest w konwencji wywiadów z nauczycielami, uczniami i absolwentami Liceum.

Ogłosiliśmy również konkurs na plakat pt.: „Bezpieczna Szkoła”. Plakaty wykonali: Joanna Strzałkowska, Hubert Przeor, Zuzanna Dul, Klaudia Bilińska, Karolina Olczyk, Natalia Ławniczak, Kinga Filipek, Ewelina Zawiślak, Ewa Zięba, Anna Kozłowska, Klaudia Sawicka, Maksym Kucal, Wanessa Staszewska. Nagrody za najlepszy plakat rozdaliśmy podczas podsumowania Programu w dniu 20 grudnia.

Galeria plakatów

 

Schody edukacyjne PCK

 

schody PCK1 2W schody PCK1 1Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole SK PCK w swoich działaniach podkreśla  fakt, że ludzkie życie ma wartość niezbywalną i najwyższą. Konieczność ochrony biologicznej egzystencji człowieka w sposób szczególny wpisana jest w naukę pierwszej pomocy. W Polsce każdego roku umiera kilka tysięcy osób tylko dlatego, że świadkowie zdarzenia nie potrafią pomóc poszkodowanym przed przybyciem pogotowia ratunkowego. Często to od pierwszej pomocy, udzielonej natychmiast przez świadków zdarzenia, zależy przeżycie poszkodowanych oraz dalsze rokowanie w leczeniu. To te pierwsze chwile często decydują o późniejszym stanie poszkodowanego, gdyż już po 4-5 minutach, z powodu braku tlenu następują nieodwracalne zmiany w mózgu. Dlatego też w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole pierwsza pomoc stanowi sprawę priorytetową. W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Z pierwszą pomocą za pan brat” opiekunka SK PCK Sylwia Pokrywczyńska opracowała treść naklejek edukacyjnych, które umieszczone na stopniach schodów, pozwolą utrwalać codziennie przechodzącym osobom zasady prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

 

Sukces plastyczny uczennic z „Kazika”

Wd listopadzie 2017 roku odbył  się w Liceum Ogólnokształcącym w Kole konkurs plastyczny na plakat inspirowany ideą honorowego krwiodawstwa, w którym wzięło udział 54 uczniów. Konkurs został zorganizowany przez Oddział Okręgowy PCK w Poznaniu przy współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Najlepsze prace zostały wysłane na etap wojewódzki. Podczas grudniowego finału uczennice z klasy I d odniosły sukces, zajmując odpowiednio: Natalia Nowowiejska – IV miejsce, Zuzanna Kozioł – V miejsce i Wanessa Staszewska – VII miejsce w województwie.

 

Spektakl Bożonarodzeniowy „Krzyk ciemnej nocy”

 

Plakat 3v2„Krzyk ciemnej nocy” to sztuka wystawiona przez młodzież naszej szkoły, której konwencja odbiega od tradycyjnych jasełek bożonarodzeniowych. Tematem spektaklu są wątpliwości głównego bohatera, który staje przed wyborem dokonania aborcji lub przyjęcia na siebie odpowiedzialności  za los poczętego dziecka. Śmierć zostaje tutaj pokazana  na tle radosnego święta życia. Pytanie o to, „co ja bym zrobił w jego sytuacji”, powinien  zadać sobie każdy, kto obejrzał przedstawienie. Nie kończy się ono bowiem jednoznacznie i zostawia pewne niedopowiedzenie skłaniające do refleksji. Jednocześnie sztuka wprowadza w klimat świąt Bożego Narodzenia za sprawą kolęd i pastorałek  wykonywanych w czasie spektaklu. Podkreśla magię tego wyjątkowego okresu w roku, pozwalającego spojrzeć na nasze problemy z innej perspektywy i dokonać trafnych wyborów. Ułatwia również nawiązanie bliskich i serdecznych relacji z innymi, ważnymi w naszym życiu osobami.  

„Krzyk ciemnej nocy” to sztuka autorska Natalii Zduńczyk z klasy Ib, w którą zaangażowała się cała klasa Ib oraz pojedynczy uczniowie z klas: Ic, Id, Ie, If, Ig, IIb, IIe, IIIf. Plakat wyrażający symbolikę treści wykonał Hubert Przeor z kl. Ia. Taniec pantomimiczny zaprezentowały: Ada Niestrawska (IIIb), Weronika Kubiak (IIIa) i Aleksandra Kukawka (IIIe). Opiekę artystyczną sprawowali p. Joanna Kwiatkowska i p. Krzysztof Kwiatkowski. Zwieńczeniem widowiska był występ szkolnego chóru „Kantata”. 

 

Dzień z prawem

IMG 20171214 11553714 grudnia 2017 uczniowie klas IIB i IIIB o profilu prawniczym  mieli zaszczyt uczestniczyć w zaplanowanym na bieżący rok programie edukacyjnym „Dzień z prawem”. Młodzież miała okazję poznać działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości m. in. poprzez ciekawe i inspirujące wypowiedzi osób bezpośrednio związanych z sądownictwem. Pieczę nad przebiegiem spotkania sprawował Główny Specjalista w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich – Radosław Sienkiewicz, a przydatne informacje przekazywane przez sędzię Anetę Matosek-Kozdój i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michała Wosia bardzo zainteresowały licealistów. Cennym doświadczeniem, zwłaszcza dla przyszłych prawników, był udział w symulacji rozprawy sądowej. Nasi uczniowie znakomicie wcielili się w powierzone im role: prokuratora, mecenasa, oskarżonej czy świadków. Szczególne wrażenie wywołał pobyt w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ulicy Rakowieckiej. Oglądanie cel, m. in celi rotmistrza Witolda Pileckiego czy karceru na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Historie opowiadane przez Dyrektora Muzeum p. Jacka Pawłowicza wzbogaciły naszą wiedzę o tych mrocznych, nie tak bardzo odległych latach kaźni i męczeństwa wybitnych Polaków. Wyjazd do Warszawy był niezwykle interesujący i dostarczył wielu emocji oraz pomógł nam zrozumieć historię naszego kraju, którą do tej pory znaliśmy przede wszystkim z kart naszych podręczników.   

IMG 20171214 134319IMG 20171214 143125

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 94 gości 

Imieniny

Wczoraj : Aleksego Horacego
Dzisiaj : Marka Jarosława
Jutro : Marzeny Marii Klaudiusza

Kalendarz

kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6