Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Spotkanie z dr. Krzysztofem Witkowskim

DSC0026111 i 18 kwietnia 2018r. w ramach edukacji prawnej i doradztwa zawodowego młodzież naszego liceum  uczestniczyła w wykładzie dr. Krzysztofa Witkowskiego  „Podstawowe zasady procesu cywilnego i jego przebieg- zarys problematyki” oraz  „Prawo na co dzień” to tematy spotkań, podczas których uczniowie  mogli dowiedzieć się kim jest aplikant radcowski i jakie są inne zawody związane z prawem. Wykładowca w bardzo przystępny sposób przybliżył słuchaczom  zasady jakimi kieruje się proces cywilny i przedstawił  zagadnienia z nim związane. Wyjaśnił znaczenie wielu pojęć, chociażby-właściwość miejscowa sądu, zdolność sądowa i procesowa, pisma procesowe. Uczestnicy wykładu na przykładzie mogli prześledzić drogę procesu- od wniesienia pozwu po  wyrok, włącznie z możliwością apelacji. Interesująca młodzież problematyka prawna jest bardzo szeroka, dlatego uczniowie chętnie będą uczestniczyć w kolejnym spotkaniu.

 

Lekcja demokracji

solidarnośćŚwiadomość oraz znajomość historii kraju ojczystego jest niezwykle ważnym elementem tożsamości narodowej obywateli. Dn. 19.04.18 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole odbyły się warsztaty z historii współczesnej.  „Rocznica czerwca 1989 roku” była tematem wykładu, który dla uczniów klasy II B  wygłosiła  pani Aleksandra Kudła, współpracownik poznańskiego oddziału IPN. Podczas warsztatów młodzież pracując z tekstami źródłowymi, dowiedziała się , jak przebiegały wybory w PRL oraz porównali je ze statystykami współczesnymi – odnoszącymi się do państwa demokratycznego. Wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 r., które  były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu, „zadały   przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze". Uczniowie z zaangażowaniem dyskutowali o realiach politycznych oraz niezwykle ważnych postaciach okresu zmian ustrojowych. Zajęcia były dla nich ważną lekcją patriotyzmu.  

20180419 083557

 

Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd. Z prądem płyną śmieci. Zbigniew Herbert

konkurs recytatorskiKochać  poezję, to znaczy być człowiekiem wrażliwym i refleksyjnym, mądrym i pięknym. Tacy są nasi uczniowie, a w szczególności ci, którzy wzięli udział w konkursie recytatorskim poświęconym twórczości Zbigniewa Herberta, z okazji roku tego wielkiego poety. Jury, z ogromną przyjemnością, wysłuchało  wielu wspaniałych recytacji następujących uczniów: Michała Frątczaka, Miłosza Budnera, Kingi Wiśniewskiej, Natalii Zduńczyk, Faustyny Racinowskiej, Emilii Olszewskiej, Andżeliki Sochackiej, Eweliny Zawiślak, Weroniki Pusta, Klaudii Niedomagały, Weroniki Przyborowskiej, Natalii Jóźwiak, Klaudii  Puszczyk, Nikoli Augustowskiej i  Juliana Szymczaka. Organizatorki konkursu wraz z paniami: Teresą Leszczuk i Krystyną Gołębiowską – naszymi emerytowanymi polonistkami, ustaliły listę najlepiej recytujących:

I miejsce – Natalia Jóźwiak (kl. III b)

I miejsce – Michał Frątczak (kl. IIb)

II miejsce – Nikola Augustowska (kl. Ib)

III miejsce – Emilia Olszewska (kl. IIIg)

Wyróżnienie – Andżelika Sochacka (kl. IIIg)

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zachęcamy do czytania poezji, a nagrodzonych podziwiamy za szczególny talent i pasję artystyczną.

 

 

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał...”

 

DSCN8624Ta głęboka mądrość ludowa przyświeca nam od wielu lat w prowadzeniu spotkań czytelniczych, organizowanych przez naszą bibliotekę w przedszkolach miejskich. Uczniowie LO odwiedzają swoich najmłodszych kolegów po to, aby czytać im książeczki, które otwierają przed nimi nowe światy, krainy, magiczne miejsca, a w nich mieszkają ciekawe istoty, postacie, przyjaciele – zawsze gotowe do rozmowy i zabawy. Takie działanie ma najgłębszy sens, bowiem rozbudza w dzieciach nie tylko wyobraźnię, wrażliwość, w tym także na piękno języka, ale wyrabia nawyk czytania na całe życie. W kwietniu, na początku wiosny, Emilka Olszewska, z klasy III g, przeczytała maluchom z Przedszkola Miejskiego nr 5 kolejne opowiadania, tym razem o wiośnie z książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego. Słuchacze byli zachwyceni, zapatrzeni w lektorkę, zadawali mnóstwo pytań. Dla Emilki było to także interesujące doświadczenie. Spotkania z przedszkolakami są zaplanowane również na kolejny rok szkolny.

 

Żonkile 2018

swieto19.04.2018 to 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Żydów Polskich POLIN zorganizowało ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkil”, do której kolejny raz przyłączyło się Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Koordynatorki projektu ”Zachować pamięć – historia i kultura dwóch narodów”, czyli Anna Janikowska i Sylwia Pokrywczyńska, zaprosiły uczniów na wykład na temat wydarzeń z kwietnia 1943 roku oraz na projekcję filmu „Nie było już nadziei”. Ważnym punktem dnia była dystrybucja papierowych żonkili, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 97 gości 

Imieniny

Wczoraj : Malgorzaty Wiktora
Dzisiaj : Juliusza Lukasza
Jutro : Pelagii Piotra

Kalendarz

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4