Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Rozstrzygnięcie konkursu biograficzno-literackiego poświęconego Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu

konkurs

Uchwałą Sejmu RP 2019 rok został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. 20 maja 2019 minie 100. rocznica urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, żołnierza Armii Andersa, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej, współpracownika Radia Wolna Europa. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs literacki poświęcony życiu i twórczości tego pisarza. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości biografii autora oraz treści jego utworów: powieści ,,Inny świat” i opowiadań ze zbioru ,,Skrzydła ołtarza”: ,,Wieża” i ,,Drugie Przyjście. Opowieść średniowieczna’’. Jury w składzie p. Joanna Kwiatkowska i p. Sylwia Pokrywczyńska nagrodziło następujące osoby:

Ewelina Zawiślak kl. IIb – I miejsce

Gabriela Gołębiowska kl. Ib – II miejsce

Ewa Kujawa kl. IIb – III miejsce

Gratulujemy laureatkom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

 

Michał Frątczak finalistą XLIX OLiJP

olimpiadaW dniach od 3 do 6 kwietnia 2019 roku odbył się w Konstancinie etap finałowy XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, której organizatorem jest  Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Olimpiada służy przywracaniu należnego miejsca w nauczaniu szkolnym wartościom humanistycznym, potwierdza wysoką rangę języka polskiego i polskiego piśmiennictwa w życiu społecznym, przyczynia się zarazem do głębszego rozpoznania narodowej i europejskiej tradycji literackiej oraz tożsamości kulturowej. Wśród reprezentantów Wielkopolski był Michał Frątczak, który wywalczył tytuł finalisty, indeks na wybraną uczelnię oraz 100% z matury podstawowej, rozszerzonej i ustnej z języka polskiego. Przepustką do tego wielkiego sukcesu w pierwszym etapie olimpiady było napisanie kilkunastostronicowej pracy na temat: „Muzyka w życiu i twórczości pisarzy XX wieku”. 16 lutego 2019 roku na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się część literacka oraz część gramatyczno – językowa, natomiast 9 marca część ustna, z której uczeń „Kazika” otrzymał maksymalną liczbę punktów. Zaszczytny tytuł finalisty jest efektem ogromnego talentu humanistycznego, miłości do literatury, ogromnej pasji i wielkiego nakładu systematycznej, ciężkiej pracy. Opiekunem merytorycznym Michała Frątczaka podczas wszystkich etapów tej prestiżowej olimpiady była polonistka Sylwia Pokrywczyńska.

OLiJP

 

„Dla każdego coś zdrowego”

IMG 20190328 094643Stara maksyma głosi, że pewnych zachowań trzeba uczyć się od najmłodszych lat. Dlatego nasze kolejne spotkanie z przedszkolakami, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, miało na celu zaprezentowanie utworów na temat zdrowego odżywiania się. Uczennice klasy Ig czytały zabawne wierszyki, np.  S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”. Została też zaprezentowana maluchom piramida  żywienia. Następnie uczennice przeprowadziły zabawy dydaktyczne, np. „Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”. Maluchy uczyły się rozpoznawać warzywa i owoce, a także tego, co można z nich przygotować na obiad czy kolację. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, przedszkolaki nauczyły się dużo o zdrowej żywności, a nasi wychowankowie mogli przypomnieć sobie, jak to było kiedyś w przedszkolu (BZ)

 

Akcja strajkowa

Akcja strajkowa

 

XXIX Ogólnopolska Olimpiada Teologii Katolickiej

IMG 20190328 221242Faustyna Racinowska, uczennica klasy IIB, wzięła udział w ogólnopolskim finale XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej w Opolu. Godnie reprezentowała naszą szkołę oraz diecezję włocławską. W trakcie trzydniowego pobytu na Górze Świętej Anny pod Opolem uczestnicy zmagań mieli bardzo urozmaicony i bogaty program przygotowany przez organizatorów tegorocznej edycji olimpiady, czyli Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz  Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu. W ramach integracji młodzież uczestniczyła w konferencji poprowadzonej przez znanego publicystę katolickiego Szymona Howłownię. Odbyło się także spotkanie z księdzem redaktorem dwumiesięcznika „Miłujcie się”. Specjalny występ dał znany w kraju kabaret „Nowaki” oraz Lukas Gogol. Młodzi olimpijczycy udali się także na wycieczkę do Opola i Kamienia Śląskiego – miejsca narodzin św. Jacka Odrowąża, bł. Czesława i bł. Bronisławy. W katedrze opolskiej uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez bp. pomocniczego diecezji opolskiej Rudolfa Pierskałę. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie książkę Szymona Hołowni, inne publikacje biblijne, koszulkę z oryginalnym autografem znanego polskiego piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego oraz małe różańce, w których paciorki przypominają piłki. Faustyna Racinowska została finalistką. Otrzymała dyplom oraz zaświadczenie, które otwiera drogę na studia w wielu polskich uczelniach, oczywiście po uzyskaniu świadectwa dojrzałości. Po powrocie powiedziała: „Poziom ogólnopolski był wysoki. Pytania były bardzo trudne. Cieszę się niezmiernie, że czas poświęcony na naukę nie poszedł na marne. Zostałam finalistką i otrzymałam indeks na wymarzone studia. Podczas tych trzech dni poznałam wielu rówieśników  ze wszystkich diecezji w Polsce. Program pobytu był bogaty i różnorodny”.  Opiekunem zmagań na wszystkich etapach był nauczyciel religii p. Jarosław Woziński.

IMG 20190330 134942 1

 
Więcej artykułów…

Skrzynka_na_sygnały

Anonimowa skrzynka na sygnałyGet the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 156 gości 

Imieniny

Wczoraj : Urszuli Hilarego
Dzisiaj : Filipa Korduli
Jutro : Marleny Seweryna

Kalendarz

październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3