Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Konferencja na temat handlu ludźmi w XXI wieku

hol16 listopada 2015 roku uczniowie klas maturalnych wraz z nauczycielami uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Powiatową Komendę Policji w Kole w Miejskim Domu Kultury. Adresatami spotkania byli głównie tegoroczni maturzyści, gdyż młodzi ludzie zaraz po maturze często wyjeżdżają do prac sezonowych w czasie wakacji, a nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenia czyhają poza granicami kraju. Prelegentkami były Irena de Ruig z Narodowej Policji Holenderskiej oraz Hanna Mongard z Holenderskiej Organizacji Pozarządowej FairWork. Obie panie zgodnie stwierdziły, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest handel ludźmi, który po handlu bronią i narkotykami jest najbardziej dochodowym przestępstwem. Jego ofiarami każdego roku są 4 miliony osób, z czego 500 tysięcy to Europejczycy. 20 – 30% ofiar to ludzie młodzi, 3% z nich stanowią Polacy. Handel ludźmi może przybierać różne formy: wykorzystanie seksualne, wykorzystywanie w pracy w postaci taniej lub darmowej siły roboczej, wykorzystanie do przestępstw, wykorzystanie finansowe, handel organami i przymusowe żebractwo. Jeżeli człowiek jest pozbawiony jednego z podstawowych praw, a ktoś czerpie z tego korzyści materialne, można mówić o procederze handlu ludźmi. Prelegentki omówiły podstawowe sygnały wskazujące na niebezpieczeństwo zaistnienia procederu handlu ludźmi, są wśród nich:
-pośrednictwo osób trzecich w załatwianiu i planowaniu podróży do obcego kraju,
-zabranie dokumentów (w Holandii każdy powyżej 13 roku życia jest zobowiązany do posiadania przy sobie dokumentu tożsamości),
-nienormalnie długie dni pracy,
-złe, niebezpieczne warunki pracy,
-płace poniżej obowiązujących w danym kraju stawek,
-zabieranie lub niewypłacanie pensji,
-izolacji od społeczeństwa lokalnego i od rodziny,
-przemoc fizyczna lub psychiczna,
-odbieranie prawa do prywatności,
-ograniczanie podstawowych wolności,
-wieloaspektowa zależność,
-brak opieki lekarskiej,
-celowe wprowadzanie w błąd.
Osoby prowadzące konferencję omówiły też podstawowe prawa socjalne, zdrowotne i pracownicze przysługujące pracownikom w Holandii, jednocześnie prelegentki wymieniły obowiązki obywatelskie, które musi spełnić obcokrajowiec podejmujący pracę w kraju wiatraków i tulipanów. Spotkanie zakończył apel o rozwagę przed wjazdem, zachowanie chociaż minimalnego marginesu braku zaufania do obcych pośredników, korzystanie tylko ze sprawdzonych agencji pośrednictwa pracy. Panie Irena de Ruig oraz Hanna Mongard podkreślały, że każdy, kto stał się ofiarą handlu ludźmi, ma prawo szukać pomocy i domagać się zadośćuczynienia, a pierwszym krokiem poszkodowanego powinno być wyzbycie się wstydu z powodu bycia ofiarą przestępstwa.

 

Wizyta przedstawicieli Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku

DSC05835  

 

   W dniu 3.11.2015r. nasza szkoła miała zaszczyt gościć w swoich murach delegację Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku na czele z Magnificencją prof. nadzw. dr hab. Stanisławem Kunikowskim Rektorem uczelni. Wizyta miała na celu zainicjowanie wspólnych działań z zakresu kształcenia oraz ewentualnych planów kulturalno-edukacyjnych dla młodzieży licealnej, a także lokalnej społeczności naszego miasta. Dodatkowo rangę spotkania podkreśliła obecność Dziekana Wydziału Nauk Technicznych dr inż. Adama Rejmaka oraz Pełnomocnika Rektora ds. kształcenia podyplomowego mgr Ewy Śmigielskiej.
   Wspólne palny jakie zamierzamy realizować wraz z włocławską uczelnią wpłyną na wzbogacenie oferty edukacyjnej dla społeczności uczniowskiej naszej szkoły, pozwolą na zapoznanie się z oferta kształcenia KSW oraz ułatwią dostęp do zasobów dydaktycznych wyższej uczelni. Obie palcówki będą promowały się wzajemnie w lokalnej społeczności Włocławka i Koła i realizowały wspólne projekty.
    W spotkaniu uczestniczyły również dwie zaprzyjaźnione z naszą szkołą osoby, na co dzień będące wykładowcami KSW mgr Ireneusz Wieczorek oraz pełniący funkcję  Dyrektora Instytutu Logistyki i Techniki kierunek: transport, logistyka, Wydziału Nauk Technicznych płk dr inż. Witold Terechowicz, który w każdy możliwy sposób wspiera naszą placówkę.

 

Chemiczne eksperymenty na UAM

chemiczne eksperymenty na uam 1 20151105 1581782580W dniu 23.10.2015r. uczniowie klasy 2c i 2d pod opieką p. G. Kropidłowskiej, J. Kowaliczek i E. Kalinowskiej wzięli udział w wycieczce do Poznania, gdzie mieli możliwość odwiedzenia słynnej palmiarni, która powstała już w 1910r. Uczestnictwo w niezwykłej podróży do odległych kontynentów, wśród bogatej roślinności i rzadkich gatunków zwierząt było niesamowitym przeżyciem. Kolejnym etapem wycieczki był udział w pokazie eksperymentów chemicznych na wydziale chemii UAM w Poznaniu. Zostały tam poruszone tematy m.in. badanie właściwości chemicznych i fizycznych wodoru, a także jak temperatura wpływa na szybkość zachodzenia reakcji oraz badanie właściwości triazotanu (V) celulozy. Wycieczka była jak najbardziej udana i czekamy z niecierpliwością na następne.

chemiczne eksperymenty na uam 3 20151105 1622607696

Zobacz glerię zdjęć

 

"Ocalić od zapomnienia" z Ogólniakiem.

dscn3681
Już od 15 lat na cmentarzu parafialny przy ulicy Poniatowskiego odbyła się kwesta zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą.
Pod hasłem "Ocalić od zapomnienia" zbierano fundusze na odnowę zabytkowych i historycznie ważnych nagrobków. 
Młodzież Naszego Liceum po raz drugi brała udział w tej zbiórce. W tym roku byli to uczniowie z mundurowej klasy 1f wraz z wychowawcą p. Januszem Miłowskim. 
 

Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci

DSCN2273

  

Od wielu lat „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest to wspaniała, mądra, edukacyjna akcja, która ma na celu wyrobić w dzieciach i młodzieży nawyk czytania książek. Widomo powszechnie, że tylko ten człowiek będzie sięgał po książki przez całe życie, któremu od najmłodszych lat czytano, opowiadano, zaprowadzono do biblioteki i księgarni. Dlatego młodzież naszego liceum, już piąty rok, czyta bajki i wiersze dzieciom z kolskich przedszkoli. Uczniowie pod kierunkiem p. Bożeny Zduńczyk nawiązali kontakt z Przedszkolem Kółko Graniaste i Przedszkolem Gromadka Misia Uszatka a wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Maluchy, jako przyszli potencjalni czytelnicy, czekają z niecierpliwością na każde kolejne spotkanie. Reagują bardzo spontanicznie, wręcz żywiołowo w czasie czytania – śmieją się, krzyczą, podpowiadają, wzdychają, czasami płaczą. A potem rysują bohaterów książek, niekiedy inscenizują ciekawe historyjki. Ta akcja jest nie tylko pożyteczna dla najmłodszych, ale także dla licealistów – poznają oni psychikę dziecka, uczą się z nim bawić i rozmawiać, rozumieć jego świat. Prawdą jest więc, że książka jest płaszczyzną porozumienia między ludźmi w różnym wieku, o różnych przekonaniach i poglądach. Chodzi tylko o to, żeby czytać – tyle ile tylko się da, kiedy tylko i gdzie się da. Jesteśmy przekonani, że przedszkolaki będą czytały, jeżeli wykreuje się w nich taką potrzebę. Nasza młodzież jest gotowa i chętna do wszelkiej pomocy w tym zakresie.


 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 91 gości 

Imieniny

Wczoraj : Ireny Jana
Dzisiaj : Urszuli Hilarego
Jutro : Filipa Korduli

Kalendarz

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4