Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

WARSZTATY FILMOWE

filmoweWe wrześniu 2017r. w  naszej szkole w ramach doradztwa zawodowego  rozpoczął się  cykl Warsztatów Medialnych dla Młodzieży. Zajęcia warsztatowe z ramienia Fundacji „Filmowiec” prowadzi instruktor filmu Piotr Majdrowicz. Zawodowy operator kamery Telewizji Polskiej oraz  autor licznych edycji programów edukacji filmowej, który za swoją wieloletnią pracę animatora kultury filmowej otrzymał  Dyplom Uznania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach warsztatów można zgłębić tajniki tworzenia filmów i uzyskać odpowiedzi na pytania: Jak stworzyć prosty scenariusz filmu krótkometrażowego? Jakie wyróżniamy plany filmowe i czym one się różnią oraz do czego służą? Jak poprawić obraz i dźwięk w filmie? Uczestnicy warsztatów, które będą odbywały się do czerwca, zostaną podzieleni na grupy  reżyserów, operatorów kamery, dźwiękowców, aktorów, statystów i kierowników planu. Wspólnymi siłami młodzieżowy zespół filmowy będzie tworzyć surowy (niepomontowany) materiał, z którego później powstanie film. Zajęcia obejmują zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do stworzenia planu filmowego oraz nakręcenia dialogowej  etiudy filmowej. Jest to wspaniała okazja by sprawdzić się w każdej specjalności: aktora, reżysera, operatora, dźwiękowca, oświetleniowca, montażysty i producenta.

 

Dzień Chłopaka

dzien chlopakaZ okazji Dnia Chłopaka, 27 września Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę, na której uczniowie Kazika i innych szkół tanecznym krokiem mogli rozpocząć kolejny rok szkolny. Poza tym  w naszej szkole  odbył się tradycyjny już plebiscyt na  SUPERMANA LO. Dziewczyny wybierały spośród klasowych kandydatów tego NAJ…

 IA Klaudiusz Szurgot, IIA Filip Wasiak, IIIA Szymon Czerczak, IB Braian Wilma, IIB Marcin Marciniak, IIIB Szymon Lewandowski, IC Kacper Sikorski  IIC Kacper Kniaź  IIIC Jakub Malczyk, ID Jakub Woś IID Adam Kaźmierczak IIID Kacper Durski, IE Dawid Łuczak IIE Michał Łuczak    IIIE Tomasz Szafrański, IF Dżenkins Winiecki, IIF Jan Stawicki, IIIF Wojciech Łuczyński, IIG Kuba Chruściński  IIIG Dorian Witaszek.                                      

Zwycięzcą został Szymon Lewandowski  z klasy III B. Gratulujemy!

 

Lekcja Patriotyzmu w Kolskim Muzeum.

lekcja historii 4 20171003 125476434027 września uczniuwie z klasy IIIf obejrzeli w Muzeum Technik Ceramicznych wystawę "Wypędzeni 39". Wystawa opowiada o zapomnianych i słabo udokumentowanych wydarzeniach z lat 1939-1941. W tym okresie naziści wypędzili w dramatycznych okolicznościach 1,5 miliona Polaków z ziem wcielonych do Rzeszy, w tym z Wielkopolski, przesiedlając ich do Generalnego Gubernatorstwa. O wydarzeniach tych opowiadał dyrektor Muzeum, pan Tomasz Nuszkiewicz. Uczniowie zadawali liczne pytania, szczególnie o zasięg zjawiska w naszej okolicy i o dalsze losy wypędzonych. Na wszystkich obecnych wystawa zrobiła duże wrażenie i z pewnością pozostanie w pamięci.
                                           J.Miłowski
 
 

Spotkania czytelnicze z przedszkolakami

koziołekpinokioBiblioteka szkolna od ośmiu lat organizuje cykl spotkań z książką, podczas których uczniowie szkoły czytają przedszkolakom bajki. Te działania wpisują się w realizację przedsięwzięć w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pierwsze w tym roku szkolnym, głośne czytanie odbyło się 21 września w grupie IV w Przedszkolu Gromadka Misia Uszatka w Kole, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, której szczytnym celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Tym razem uczennice z klasy III G Izabela Rudniak i Andżelika Sochacka, które wspólnie z  nauczycielką  panią  Bożeną  Zduńczyk przygotowały książeczkę „Pinokio” napisaną przez Carlo Collodi. Ta baśniowa wielobarwna postać podobała się dzieciom. Z uwagą słuchały tekst o jej przygodach. Poznały przesłanie moralne i nabrały przekonania, że warto spełniać swe marzenia. Te niezwykłe przygody drewnianego chłopca zwanego Pinokio jak wszyscy doskonale wiemy wzruszają i uczą zarówno dzieci, jak i rodziców. Dzieci poznają czym staje się kłamstwo, krętactwo,  samolubstwo i jak się im ustrzec. Dorośli uczą się jak ważne jest okazywanie uczuć i właściwych postaw swym dzieciom.Kolejne spotkanie miało miejsce 28 września, podczas którego uczennica kl. III G Emilia Olszewska przeczytała dzieciom wzruszającą opowieść o przyjaźni i poświęceniu Siergieja Michałkowa pt.  „Nie płacz, koziołku"

DSCN6876

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW

 

logo programuDlaczego warto czytać?

  Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że Biblioteka Szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole zdobyła dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych w ramach wieloletniego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3. Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. W tym roku szkolnym w ofercie biblioteki już się znalazły atrakcyjne i różnorodne książki, z których Państwo również mogą korzystać. O działaniach związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa będziemy informować na bieżąco poprzez dziennik elektroniczny, ogłoszenia w szkole i stronę biblioteki: lowkole.pl- zakładka – biblioteka. Biblioteka od wielu lat organizuje wiele  akcji czytelniczych i kulturalnych promujących czytanie: należy ty wymienić - ogólnopolską akcję masowego czytania  JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM oraz CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Wiele działań weszło na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych np. CZYTAJĄCE SZKOŁY. Rezultatem przedsięwzięć, jakie są podejmowane w naszej szkole w ramach wdrażanego projektu, jest  rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi czytaniem, które powinno im towarzyszyć także w dorosłym życiu. Informując o tym, chcielibyśmy zachęcić Państwa do podjęcia indywidualnych, codziennych działań prowadzących do uświadomienia młodzieży przyjemności płynącej z czytania. Żyjemy obecnie w świecie zdominowanym przez media, stąd też długotrwała tradycja powszechnego czytania i czerpania z książek pożytków oraz radości została zepchnięta na margines. W dobie komputeryzacji życia i rozwoju cywilizacji telewizja i Internet stały się zarówno dla dzieci,  jak i młodzieży wartością nadrzędną. Pochłaniają one mnóstwo wolnego czasu i grożą uzależnieniem. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Państwo, jako Rodzice,  są osobami, z którymi dzieci identyfikują się najbardziej i ich zachowania są naturalnym odzwierciedleniem Państwa zachowań. Z tego względu rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest nieoceniona. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla człowieka nieodzownym elementem życia, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu rodzinnego i szkoły. Wszyscy pragniemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.  Nie ulega wątpliwości, że codzienne czytanie:

ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
• uczy myślenia, poprawia koncentrację;
• poszerza wiedzę ogólną;
• zapewnia emocjonalny rozwój człowieka;
• rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
• zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
• chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
• uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
• wzmacnia poczucie własnej wartości;
• kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Młodzież ma kłopoty z nauką, gdyż nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby człowieka - emocjonalne i intelektualne. Istnieje wiele przyczyn tego, że młodzież nie chce czytać książek, a jedną z najważniejszych jest brak nawyku czytania.

Szanowni Państwo, pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywamy z biegiem lat. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytano i w których zaszczepiono miłość do książek, na pewno sięgają po nie w kolejnych etapach życia. Nawyk kontaktu z książką jest pewnego rodzaju posagiem intelektualnym, który decyduje nie tylko o wiedzy dziecka, ale również o jego cechach charakteru, preferowanych wartościach i przyjmowanych postawach. O tym musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo - Rodzice.

Nauczyciel bibliotekarz  Bożena Zduńczyk

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 229 gości 

Imieniny

Wczoraj : Niny Celiny
Dzisiaj : Albiny Zdzislawy
Jutro : Olimpii Lazarza

Kalendarz

grudzień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31