Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

PCK na Narodowym Święcie Niepodległości w Kole

20151111 085505

 

11 listopada 2015 roku w Polsce obchodzono 97. rocznicę odzyskania niepodległości. W Kole, jak w wielu miejscach naszego kraju, zorganizowano miejsko – powiatowe uroczystości patriotyczne, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Nad bezpieczeństwem uczestników marszu przez miasto, montażu słowno – muzycznego oraz mszy za ojczyznę czuwali ratownicy z Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole na co dzień działający w Szkolnych Kołach PCK w Liceum Ogólnokształcącym w Kole (Weronika Tyl, Agata Rossa, Katarzyna Chmielecka, Dominik Białecki, Damian Matuszak, Kacper Jarzębecki, Remigiusz Gębka), Zespole Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole, Zespole Szkół Technicznych w Kole oraz Gimnazjum w Powierciu. W kościele farnym w Kole „szpital polowy” został zorganizowany w bocznej kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tam otoczono opieką kilkunastu poszkodowanych. Najskuteczniejszymi i najpotrzebniejszymi środkami pomocy okazały się koce, czekoladowe cukierki uzupełniające glukozę, gorąca herbata rozgrzewająca ręce i ciepłe słowa ratowników będące balsamem na wystraszone omdleniem serca. Koordynacja wszystkich działań logistyczno – ratowniczo była obowiązkiem Sylwii Pokrywczyńskiej i Zofii Roweckiej. Obie panie są instruktorami pierwszej pomocy Zarządu Głównego PCK w Warszawie.

 

Miejskie obchody Święta Niepodległości

miejskie obchody swieta niepodleglosci 2 20151113 1033007067
W miejskich uroczystościach obchodów Narodowego Święta Niepodległości nie zabrakło oczywiście delegacji z  naszej szkoły.
W tym roku reprezentowali nas już przedstawiciele dwóch klas mundurowych wraz z wychowawcami oraz pan Dyrektor.
Naszym kadetom przypadł także zaszczyt wciągnięcia flagi narodowej na maszt przed Urzędem Powiatowym.
 

Narodowe Święto Niepodległości

grafika1

 

 

Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.„  Tymi słowami Naczelnika Józefa Piłsudskiego  rozpoczęła się  w naszej szkole  akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały  narodu polskiego, a nasza Ojczyzna „ …Krwią użyźniona, we łzach skąpana,  tak dla nas droga i tak kochana” odzyskała wolność. Szczególna uwaga w tym dniu skierowana była na klasy o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne, które zostały pasowane przez pana pułkownika Witolda Terechowicza na kadetów i młodszych kadetów. Montaż słowno-muzyczny przygotowany został przez Samorząd Uczniowski i klasy IB, IIA, IIIB i IIIF pod kierunkiem p. Anny Janikowskiej, p. Anety Celińskiej-Piguły, p. Sylwii Pokrywczyńskiej oraz p. Elżbiety Kalinowskiej. 

gr2  gr3

 

Konferencja na temat handlu ludźmi w XXI wieku

hol16 listopada 2015 roku uczniowie klas maturalnych wraz z nauczycielami uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Powiatową Komendę Policji w Kole w Miejskim Domu Kultury. Adresatami spotkania byli głównie tegoroczni maturzyści, gdyż młodzi ludzie zaraz po maturze często wyjeżdżają do prac sezonowych w czasie wakacji, a nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenia czyhają poza granicami kraju. Prelegentkami były Irena de Ruig z Narodowej Policji Holenderskiej oraz Hanna Mongard z Holenderskiej Organizacji Pozarządowej FairWork. Obie panie zgodnie stwierdziły, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest handel ludźmi, który po handlu bronią i narkotykami jest najbardziej dochodowym przestępstwem. Jego ofiarami każdego roku są 4 miliony osób, z czego 500 tysięcy to Europejczycy. 20 – 30% ofiar to ludzie młodzi, 3% z nich stanowią Polacy. Handel ludźmi może przybierać różne formy: wykorzystanie seksualne, wykorzystywanie w pracy w postaci taniej lub darmowej siły roboczej, wykorzystanie do przestępstw, wykorzystanie finansowe, handel organami i przymusowe żebractwo. Jeżeli człowiek jest pozbawiony jednego z podstawowych praw, a ktoś czerpie z tego korzyści materialne, można mówić o procederze handlu ludźmi. Prelegentki omówiły podstawowe sygnały wskazujące na niebezpieczeństwo zaistnienia procederu handlu ludźmi, są wśród nich:
-pośrednictwo osób trzecich w załatwianiu i planowaniu podróży do obcego kraju,
-zabranie dokumentów (w Holandii każdy powyżej 13 roku życia jest zobowiązany do posiadania przy sobie dokumentu tożsamości),
-nienormalnie długie dni pracy,
-złe, niebezpieczne warunki pracy,
-płace poniżej obowiązujących w danym kraju stawek,
-zabieranie lub niewypłacanie pensji,
-izolacji od społeczeństwa lokalnego i od rodziny,
-przemoc fizyczna lub psychiczna,
-odbieranie prawa do prywatności,
-ograniczanie podstawowych wolności,
-wieloaspektowa zależność,
-brak opieki lekarskiej,
-celowe wprowadzanie w błąd.
Osoby prowadzące konferencję omówiły też podstawowe prawa socjalne, zdrowotne i pracownicze przysługujące pracownikom w Holandii, jednocześnie prelegentki wymieniły obowiązki obywatelskie, które musi spełnić obcokrajowiec podejmujący pracę w kraju wiatraków i tulipanów. Spotkanie zakończył apel o rozwagę przed wjazdem, zachowanie chociaż minimalnego marginesu braku zaufania do obcych pośredników, korzystanie tylko ze sprawdzonych agencji pośrednictwa pracy. Panie Irena de Ruig oraz Hanna Mongard podkreślały, że każdy, kto stał się ofiarą handlu ludźmi, ma prawo szukać pomocy i domagać się zadośćuczynienia, a pierwszym krokiem poszkodowanego powinno być wyzbycie się wstydu z powodu bycia ofiarą przestępstwa.

 

Wizyta przedstawicieli Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku

DSC05835  

 

   W dniu 3.11.2015r. nasza szkoła miała zaszczyt gościć w swoich murach delegację Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku na czele z Magnificencją prof. nadzw. dr hab. Stanisławem Kunikowskim Rektorem uczelni. Wizyta miała na celu zainicjowanie wspólnych działań z zakresu kształcenia oraz ewentualnych planów kulturalno-edukacyjnych dla młodzieży licealnej, a także lokalnej społeczności naszego miasta. Dodatkowo rangę spotkania podkreśliła obecność Dziekana Wydziału Nauk Technicznych dr inż. Adama Rejmaka oraz Pełnomocnika Rektora ds. kształcenia podyplomowego mgr Ewy Śmigielskiej.
   Wspólne palny jakie zamierzamy realizować wraz z włocławską uczelnią wpłyną na wzbogacenie oferty edukacyjnej dla społeczności uczniowskiej naszej szkoły, pozwolą na zapoznanie się z oferta kształcenia KSW oraz ułatwią dostęp do zasobów dydaktycznych wyższej uczelni. Obie palcówki będą promowały się wzajemnie w lokalnej społeczności Włocławka i Koła i realizowały wspólne projekty.
    W spotkaniu uczestniczyły również dwie zaprzyjaźnione z naszą szkołą osoby, na co dzień będące wykładowcami KSW mgr Ireneusz Wieczorek oraz pełniący funkcję  Dyrektora Instytutu Logistyki i Techniki kierunek: transport, logistyka, Wydziału Nauk Technicznych płk dr inż. Witold Terechowicz, który w każdy możliwy sposób wspiera naszą placówkę.

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

Imieniny

Wczoraj : Aliny Benona
Dzisiaj : Alberta Ignacego
Jutro : Marka Elżbiety

Kalendarz

czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1