Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

WARSZTATY CHEMICZNE dla GIMNAZJALISTÓW

warsztaty chemiczne dla gimnazjalistow 15 20160404 1621178843W ramach programu „ASYSTENT PRZEDMIOTU”, który już od roku z powodzeniem wdrażamy w naszym Liceum, w dniu 17 marca 2016 odbyły się w naszej szkole warsztaty chemiczne dla uczniów kolskich gimnazjów. Głównymcelemtego programu jest wspieranie rozwoju uzdolnionych uczniów naszego Liceum oraz ambitnej i zdolnej młodzieży gimnazjalnej z Powiatu Kolskiego. Warsztaty chemiczne przeprowadził zespół uczniowski w składzie: Klaudia Jaroszewska IIc, Julia Kazimierczak IIc, Maciej Rosiak IId oraz Karolina Szczerbek IId. Przygotowaniem zespołu i opieką merytoryczno-dydaktyczną kierowały nauczycielki chemii p. Agnieszka Frontczak oraz p. Elżbieta Kalinowska, za co ja Iwona Czukowicz – autor programu i współorganizator warsztatów serdecznie dziękuję. W ramach warsztatów gimnazjaliści mieli możliwość uczestniczenia w praktycznych zajęciach chemicznych, opartych na doświadczeniach, obserwacji i wnioskowaniu. Spośród eksperymentów chemicznych przeprowadzonych przez naszych ASYSTENTÓW PRZEDMIOTU – CHEMIA,a bacznie obserwowanych przez młodszych kolegów należy wymienić chociażby: spalanie siarki, spalanie magnezu, reakcje cynku z kwasem, miedzi ze stężonym kawasem azotowym, reakcję sodu z wodą czy tlenku wapnia z wodą. Gimnazjaliści mogli nie tylko obserwować doświadczenia i eksperymenty przeprowadzane przez naszych ASYSTENTÓW, lecz także mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w tych warsztatach, ponieważ mogli samodzielnie wykonać tzw.: „ogród chemiczny” i zabrać go ze sobą - jako pamiątkę wspólnej twórczej pracy umysłowej. Warsztaty upłynęły w naukowej, miłej i koleżeńskiej atmosferze. Było nie tylko kolorowo, lecz także wybuchowo JJJ!!! Wspólna nauka i dzielenie się naszymi pasjami – to klucz do sukcesu!Mamy nadzieję, że jesteście zadowoleni z udziału w warsztatach i już serdecznie zapraszamy WAS na warsztaty w przyszłym roku szkolnym. 

 

 

Prezentacje uczniowskie z chemii

 

fotka1W dniu 17 marca br. w naszej szkole odbyły się prezentacje uczniów należących do Fundacji ,,PRZYSZŁOŚĆ W NAUCE’’, którzy odbyli tygodniowe praktyki na warszawskich uczelniach wyższych. Maciek Rosiak był na Uniwersytecie Warszawskim i przedstawił nam zagadnienia z chemii organicznej, Michał Jabłoński odwiedził Wojskową Akademię Techniczną i opowiadał o ciekłych kryształach, Aleksandra Jarecka prowadziła badania nad glejakiem w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a Adam Stegenta opowiedział o kryształach i krystalografii, które poznał w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. W trakcie pokazu zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Barbara Strojny z SGGW, która prowadziła zajęcia z Olą. Celem FUNDACJI jest propagowanie i rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi. Nasi uczniowie należą do niej od czerwca 2013 r.fotka 2

 

Seminarium dydaktyczne w Instytucie Historii UAM

Seminarium UAM19 marca 2016 roku  w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się seminarium dydaktycznym, które miało dać merytoryczne podstawy realizacji zajęć edukacyjnych związanych z upowszechnianiem wiedzy o okupacji niemieckiej w Wielkopolsce, położeniem ludności żydowskiej w tzw. Kraju Warty oraz funkcjonowaniem pierwszego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.  Spotkanie miało być także inspiracją w opracowaniu autorskiego wątku w przedmiotach takich jak: historia, wiedza o społeczeństwie, historia i dziedzictwo epok, język polski, etyka. Adresatami seminarium byli przede wszystkim nauczyciele historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, etyki szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorami seminarium były następujące instytucje: Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie oraz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Ważnym punktem spotkania pedagogów z terenu całej Wielkopolski były prelekcje nauczycielek z LO w Kole. Pani Anna Janikowska wygłosiła wykład na temat: Koncepcja metodyczna scenariusza lekcji „Ostateczne rozwiązanie w Kraju Warty ‒ polityka III Rzeszy wobec narodu żydowskiego na przykładzie losów więźniów obozu Kulmhof”; natomiast temat wykładu pani Sylwii Pokrywczyńskiej brzmiał: Koncepcja metodyczna scenariusza lekcji „Prawa człowieka i prawa dziecka w świetle Holocaustu”.

 

Pierwsze sukcesy debatantów

 

zal75 szkół z całej Polski, od Bałtyku po Tatry, wzięło udział w tegorocznych Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich. Przez trzy kolejne dni drużyny prowadziły zacięte dyskusje na tematy społeczno-polityczno-kulturalne. Drużyna z naszego liceum w składzie: 1-szy mówca Tomasz Szafrański (1B), 2-gi mówca Klaudia Czukowicz (1A), 3-ci mówca Bartłomiej Baraniak (2F) i 4-ty mówca Martyna Kujawa (1A) spędziła całą niedzielę, 20 marca, na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UAM w Poznaniu. Na skutek losowania dryżyna a Koła znalazła się w grupie razem z przedstawicielami szkół ogólnokształcących z Gdańska, Białegostoku, Poznania i Wielunia. Stoczyliśmy z nimi pojedynki, w których tezami były:

1. Amerykański przemysł filmowy jest rasistowski. (propozycja)

2. Wszystkie archiwa SB i UB powinny były zostać spalone w 1989 roku. (opozycja)

3. Kultura i sztuka w żadnym wypadku nie powinny podlegać cenzurze władzy. (propozycja)

4. Obecna polityka miast prowadzi do festiwalizacji życia kulturalnego. (opozycja)

Walczyliśmy zażarcie, choć przeciwnicy nie chcieli dać pola i nie łatwo było przełamać się przez ich linie argumentacyjne. Jednak wytrwałość, przytomność umysłu, zaangażowanie i błyskotliwe sformułowania (jak np. „Historia nie ma terminu ważności” – to Martyna K.!) sprawiły, że z połowy bitew wyszliśmy zwycięsko. Radość to dla nas wielka, bo drużyna jest młoda i jej ostateczny skład ukształtował się zaledwie trzy dni przed Mistrzostwami. Daliśmy radę. Nie stałoby się to bez nieocenionej pomocy pozostałych członków Koła Debat Oksfordzkich: Marysi i Bartka z 2F, Damiana, Dominika, Maćka i Wiktora z 1B, Bartka z 1A i Bartka z 2A, którzy także przekopywali się przez źródła informacji, zasięgali języka u rodziny i znajomych, wertowali encyklopedie, słowniki i leksykony, wyszukiwali danych w rocznikach statystycznych i przygotowywali mowy. W jedności siła!

Przed nami kolejne spotkania Koła i kolejne okazje do wyrażania poglądów. Zapraszamy Was wszystkich na kolejne spotkania członków Koła Debat Oksfordzkich. Informacje znajdziecie na tablicy i drzwiach Sali 11. (AS)

zał1zał3zał2

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

zał 521 marca 2016 roku, tradycyjnie świętowaliśmy nadejście Pierwszego Dnia Wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zadbał o uatrakcyjnienie Dnia Wagarowicza osobom, które postanowiły „obchodzić to święto” na terenie placówki. Za jego sprawą uczniowska brać mogła cieszyć uszy kultową muzyką o tematyce wiosennej. Najważniejszym punktem tego dnia, był jednak apel, zwieńczony szkolną wersją  znanego teleturnieju- „Familiady”. W intelektualne szranki stanęli przeciw sobie nauczyciele, na czele z panem dyrektorem Waldemarem Koligotem oraz uczniowie, którym przewodniczył Wiktor Szymański. Prowadzeniem gry oraz zabawianiem publiki żartami najwyższych lotów zajął się przewodniczący SU- Adam-Karol Strasburger-Smolarek.  Mimo zaciętej walki, belfrowie zwyciężyli ze swymi podopiecznymi. Triumfująca  drużyna otrzymała nagrodę dyrektora w postaci tortu, na konsumpcje którego zaprosiła również  drużynę przegranych. Oprócz Familiady, przeprowadzony został konkurs na najciekawsze i najbarwniejsze przebranie,  w którym pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy IG- Daria Cywińska. Pozostała część podium przypadła uczniom   wybranym poprzez aplauz publiczności. Każdy uczestnik tej zabawy otrzymał słodki upominek.

zał6zał7zał8        

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 133 gości 

Imieniny

Wczoraj : Aurelii Ladysława
Dzisiaj : Justyny Cypriana
Jutro : Damiana Amadeusza

Kalendarz

wrzesień 2018
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30