Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

III Marsz Żołnierzy Wyklętych w Kole

DSC07098  Przemarszem ulicami miasta do miejsc pamięci rozpoczęły się obchody III Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych. 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. W naszym mieście z tej okazji złożone zostały wiązanki i zapalone znicze w miejscach, które zawsze przypominać będą niezłomnych bohaterów.
Inicjatywa służyła oddaniu hołdu i czci bohaterom tamtych zdarzeń, a w szczególności naszemu lokalnemu bohaterowi, ppor. Zygmuntowi Wawrzyniakowi ps. „Sęp”. W miejscu spotkania, pod starostwem powiatowym, rozbrzmiał hymn, a kadeci z naszego „kazika” podnieśli flagę na maszt. Odczytany został Apel Poległych i list prezydenta RP a okolicznościową mowę wygłosił burmistrz miasta. Kadeci dodatkowo prowadzili korowód oraz pełnili wartę honorową i asystę przy grobie  podporucznika Zygmunta Wawrzyniaka na kolskiej nekropolii. Spod starostwa na cmentarz parafialny przeszedł marsz, z przystankiem na ul. Grodzkiej, by tam, przy byłej siedzibie NKWD i UB powiedzie o tym miejscu kaźni. Na cmentarzu uroczystości dokonały się przy grobie podporucznika Wawrzyniaka.
Udział naszych uczniów w uroczystościach staje się kolską tradycją…
DSC07094DSC07117

 

WYSTAWA „SKARBY ZIEMI”

Człowiek już od dawna zwracał baczną uwagę na niezwykłe piękno minerałów i skał, a także na ich walory użytkowe. Kryształ górski, agat, ametyst, nefryt i inne piękne kamienie, były od dawna niezastąpionym tworzywem w rękach rzemieślników i artystów. Zawsze przyciągały wzrok zarówno biedaków jak i królów. Polska ziemia obfituje w różnego rodzaju kamienie szlachetne i ozdobne, eksploatowane tu w zasadzie  już od starożytności. W naszym kraju te piękne Skarby Ziemi występują przede wszystkim na Dolnym Śląsku, jak nigdzie w Polsce na niewielkiej przestrzeni pojawiają się tu różnorodne skały, które obfitują w szereg ciekawych, a czasem wręcz unikatowych minerałów. Na wystawie  zorganizowanej przez bibliotekę szkolną  zaprezentowano najpiękniejsze okazy ze zbiorów szkolnych, a także eksponaty z kolekcji prywatnej.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy!
IMG 20160219 092201 IMG 20160219 092302  

 

Kadeci ze Strzelca LO – w szkolnej lidze strzeleckiej

DSCN3431W dniu 12 lutego kadeci z kolskiego LO zrzeszeni w klubie Strzelec wzięli udział w inauguracji szkolnej ligi strzeleckiej, która rozpoczęła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie. W zawodach uczestniczyły reprezentacje szkół z powiatu kolskiego oraz ościennych (z województwa kujawsko-pomorskiego). Z każdej placówki stawiły się 6-osobowe drużyny mieszane. Zadaniem uczestników było oddanie 10 strzałów z karabinka pneumatycznego w pozycji leżącej do tarczy oddalonej o 10 m. Kolejne turnieje szkolnej ligi strzeleckiej odbędą się w Kościelcu, Choceniu i Kole w terminach uzgodnionych przez organizatorów. Ostatni z cyklu, będący podsumowaniem zawodów, planowany jest w kłodawskim Gimnazjum nr 1. Wtedy poznamy zwycięzców indywidualnych i drużynowych szkolnej ligi strzeleckiej. O udziale naszych reprezentantów w kolejnych etapach tej strzeleckiej przygody, będziemy informować.

 

MILCZĄC, WOŁAJĄ

ak „Milcząc, Wołają”- to wymowny tytuł wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym. 18 lutego klasa III B o profilu humanistycznym obejrzała wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Autor wystawy Piotr Życieński, pracując nad nią, wykorzystał materiał badawczy z Kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
  Po wystawie w budynku Zespołu Szkół Technicznych uczniów oprowadzał  pan Krzysztof Włoszczyński, który z ogromną pasją analizował każdy jej element. O ofiarach Sowietów i ich komunistycznych popleczników wiemy coraz więcej. Mordowani w „majestacie prawa” przestają być anonimowi. Wśród odnalezionych i zidentyfikowanych na Kwaterze „Ł” są wybitni oficerowie Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych: mjr Hieronim Dekutowski, ps.”Zapora”, płk Stanisław Kasznica, ps. „Przepona”, mjr Bolesław Kontrym, ps. „Żmudzin”, mjr Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszko”  oraz wielu innych. Patriotyczna wystawa świetnie wpisuje się w nadchodzące obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Każda cegiełka ma fundamentalne znaczenie

hołowniaW niedzielę 21 lutego bieżącego roku, w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyło się spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią, mające na celu promocję jego najnowszej książki pod tytułem „Święci codziennego użytku”. Z okazji przyjazdu publicysty społeczność Liceum Ogólnokształcącego imienia Kazimierza Wielkiego w Kole zorganizowała, z inicjatywy p. Małgorzaty Zborowskiej-Pisznot, przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego, zbiórkę pieniędzy, mającą na celu zasilenie konta fundacji „Kasisi”, pomagającej poprzez liczne projekty, takie jak między innymi „Adoptuj sercem”, „Fundusz marzeń” dzieciom  w Afryce.
    Po zakończeniu oficjalnej części spotkania delegacja uczniów ogólniaka, wraz z p. Małgorzatą Zborowską-Pisznot oraz p. Anną Kozą, dokonała oficjalnego przekazania zebranych funduszy na ręce Szymona Hołowni. Uczniowie ”Kazika” po raz kolejny okazali wielkie serca- zgromadziliśmy ponad 270 złotych! Gorąco dziękujemy wszystkim licealistom za ochocze włączenie się do tej charytatywnej akcji, a Samorządowi Uczniowskiego wraz z opiekunami, za sprawne skoordynowanie całego przedsięwzięcia. Jeszcze raz, w imieniu założyciela fundacji „Kasisi”, dziękujemy!    
hołownia1

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Imieniny

Wczoraj : Aliny Benona
Dzisiaj : Alberta Ignacego
Jutro : Marka Elżbiety

Kalendarz

czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1