Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Dzień Frankofoński

La musique, c'est thérapeutique, une façon extraordinaire de s'exprimer.

( Muzyka jest terapią, niezwykłym sposobem wyrażania siebie )

                                                                                                     Céline Dion

frankofońskie 320Marzec jest niewątpliwie miesiącem szeroko pojętej frankofonii, której zadaniem jest propagowanie kultury francuskiej i nauki języka francuskiego, który jest językiem niezwykłym, a jego znajomość przywodzi na myśl ogromny prestiż. Z tej okazji po raz kolejny odbył się w naszej szkole Dzień Frankofoński, który jest już tradycją Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Międzynarodowy Dzień Frankofonii, to święto obchodzone corocznie głównie we Francji i krajach francuskojęzycznych, ale także w innych krajach, np. w Polsce. W tym roku obchody tego właśnie święta w naszej szkole oscylowały wokół piosenki francuskiej. Ten niezwykły dzień był okazją do zapoznania się z kulturą Francji. Nie zabrakło oczywiście elementów związanych z kuchnią francuską, która króluje i zajmuje czołowe miejsca na całym świecie. Uczniowie, pracownicy szkoły, a przede wszystkim zaproszeni goście z innych placówek edukacyjnych, mieli okazję skorzystać z bufetu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Pojawiły się bagietki (les baguettes), naleśniki (les crêpes), croissanty, a także inne smaczne przystawki. Powodzeniem cieszyła się także fontanna z czekolady ( la fontaine du chocolat). Degustację poprzedziła część artystyczna przygotowana przez uczniów LO, podczas której publiczność mogła usłyszeć przeboje takich gwiazd piosenki francuskiej, jak Edith Piaf, Garou, Zaz, Lara Fabian i wiele innych, bowiem dzięki muzyce nauka języków obcych sprawia jeszcze więcej przyjemności. To wyjątkowe święto było także okazją dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów do zwiedzenia naszej szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną. Dzień Frankofonii 2019 w LO już za nami, a my zapraszamy na kolejną edycję, która już za rok! Merci  beaucoup et à bientôt!

frankofońskie 210frankofońskie 272

 

,,Słowacki wielkim poetą był”

IMG 20190403 111146

W tym roku obchodzimy 210. rocznicę urodzin i 170. rocznicę śmierci wielkiego poety - Juliusza Słowackiego. Tworzył w romantyzmie; obok Mickiewicza i Krasińskiego uważa się go za wieszcza narodowego. Pisał wielkie dramaty, w których podejmował problematykę narodowowyzwoleńczą i patriotyczną. W jego liryce dominowały zagadnienia egzystencjalne. Twórczość Słowackiego wyróżniała się mistycyzmem, bogactwem wyobraźni i języka poetyckiego. Był poetą nastrojów, mistrzem słowa. Słowacki wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów - Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Z okazji tych ważnych rocznic zapraszamy do obejrzenia prezentacji w holu, koło biblioteki. Zgromadzone są tam dzieła Słowackiego oraz komentarze do jego twórczości a także wyeksponowane najbardziej znane cytaty z jego utworów. (BZ, HK)

 

Sukcesy naszych uczniów w powiatowym konkursie ortograficznym

IMG 20190322 095215W dniu 22 marca 2019 roku odbyło się III „Dyktando Dla Dorosłych i Młodzieży”, które objęło swoim zasięgiem Koło i powiat kolski, w celu upamiętnienia 100. rocznicy urodzin i 30. rocznicy śmierci  Stanisławy Fleszarowej-Muskat, powieściopisarki, poetki, publicystki i autorki dramatów, która wychowywała się w Kole. Jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała swoje wiersze na łamach lokalnej „Gazety Kolskiej”. Honorowym Patronatem Dyktando objęli:  Robert Kropidłowski – starosta powiatu kolskiego oraz Krzysztof Witkowski – burmistrz miasta Koła. Organizatorem Dyktanda była  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole. Konkurs miał na celu głównie popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Koła i powiatu kolskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim miał być formą zabawy z ortografią. Z dumą informujemy, że nasi uczniowie osiągnęli znaczące sukcesy:

III miejsce - Jakub Stegenta kl. IIb (uczeń p. J. Kwiatkowskiej)

Wyróżnienia:

1. Weronika Ziętala kl. III c (uczennica p. H. Szmydt-Kabacinskiej)

2. Zuzanna Dul kl. IIa (uczennica p. H. Szmydt-Kabacinskiej)

3. Hubert Przeor  kl. IIa (uczeń p. H. Szmydt-Kabacinskiej)

Gratulujemy im serdecznie i życzymy dalszych sukcesów polonistycznych

 

VI EDYCJA POWIATOWEGO TURNIEJU WIEDZY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW W NASZYM LICEUM

IMG 1256-630x420W dniu 28 marca 2019 roku odbyła się w naszym Liceum kolejna, tym razem już VI edycja Powiatowego Turnieju Wiedzy na Dworze Króla Kazimierza Wielkiego w Kole. W rozgrywkach turniejowych z poszczególnych przedmiotów wzięła udział młodzież z ostatnich klas gimnazjalnych oraz 8 klas nowych szkół podstawowych. Do Turnieju przystąpiło łącznie 20 szkół z terenu Powiatu Kolskiego, w tym wszystkie szkoły z miasta Koła, szkoły podstawowe i gimnazja z Powiercia, Sokołowa, Dąbia, Dębów Szlacheckich, Łubianki, Kościelca, Osieka Małego i Wielkiego, Babiaka, Brdowa, Kiełczewa oraz Chełmna. Grupa uczniów konfrontujących swoją wiedzę i umiejętności liczyła w tym roku ponad 220 młodych i ambitnych naukowców, dlatego organizacja i przeprowadzenie tegorocznej VI edycji TURNIEJU WIEDZY było zdecydowanie trudniejsze w porównaniu z poprzednimi edycjami. Uczniowie rywalizowali w 5 blokach tematycznych: akademickim, językowym, humanistycznym, medycznym oraz informatycznym, rozwiązując testy z poszczególnych przedmiotów. Niektórzy z nich wzięli udział w zmaganiach turniejowych z dwóch przedmiotów, łączą przedmioty w blokach lub pomiędzy blokami. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom wiedzy, o czym świadczą uzyskane wyniki oraz to, że laureatami Turnieju zostali zarówno gimnazjaliści, jak i ósmoklasiści. Fakt, że prawie każda szkoła - nawet ta najmniejsza, oddelegowała takiego reprezentanta, który zdobył dla niej i oczywiście dla siebie jedną z trzech TARCZ: ZŁOTĄ, SREBRNĄ lub BRĄZOWĄ, daje nam szczególną satysfakcję. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy wiedzy i sukcesów oraz gorąco zapraszamy do udziału w przyszłorocznej VII Edycji naszego TURNIEJU WIEDZY.

100 0277100 0306

 

Wyniki VIII Szkolnej Olimpiady Języka Angielskiego

anglia27 marca 2019 r. odbyła się VIII Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego, w której udział wzięło 47 uczestników. Olimpiadę przygotowali i przeprowadzili nauczyciele języka angielskiego: p. Anna Koza, p. Małgorzata Zborowska-Pisznot oraz p. Krzysztof Kwiatkowski. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu, którego maksymalny, możliwy do osiągnięcia rezultat wynosił 45 punktów. Zwycięzcami Olimpiady zostały następujące osoby:

I miejsce: Mikołaj Janiak kl. II C – (”Anglista roku szkolnego 2018/2019”)

II miejsce: Nikola Tomczyk kl. II C

III miejsce: Weronika Ziętala kl. III C

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Wszystkim uczestnikom dziękujemy bardzo za udział w Olimpiadzie i życzymy wielu sukcesów w nauce języka angielskiego.

 
Więcej artykułów…

Skrzynka_na_sygnały

Anonimowa skrzynka na sygnałyGet the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 196 gości 

Imieniny

Wczoraj : Bernarda Samuela
Dzisiaj : Franciszka Joanny
Jutro : Marii Cezarego

Kalendarz

sierpień 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1