Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

DYKTANDO DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY

DSC03972-200x150Sukcesy naszych uczennic w Powiatowym konkursie ortograficznym

Do ortograficznej potyczki w bibliotece powiatowej stanęła młodzież z: Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Liceum Ekonomiczno-Administracyjnego w Kole, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Doskonalenia Ustawicznego w Kościelcu, Gimnazjum w Grzegorzewie. Z łamańcami ortograficznymi i językowymi mężnie walczyli także  dorośli mieszkańcy Czołowa i Koła. Konkurs miał na celu głównie popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Koła i powiatu kolskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim miał być formą zabawy z ortografią. Laureatkami dyktanda, które oceniały Panie: Henryka Jurkiewicz – polonistka, Marzena Franiak i Sławomira Królak – pracownice PiMBP w Kole,  zostały uczennice Liceum Ogólnokształcącego  w Kole:

I miejsce –  Weronika Ziętala kl. Ic

II miejsce – Zofia Walczak  kl. IIa

III miejsce –  Maria Wiśniewska  kl. IIIc

 

Cichy bohater z Chełmna nad Nerem

zdj chełmno15 marca klasa I F pod opieką p. Anny Janikowskiej wzięła udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy śmierci Stanisława Kaszyńskiego, aktywnego społecznika, który w latach 1928-1939 pełnił funkcję sekretarza gminy Chełmno.

Urodzony w 1903r. Stanisław Kaszyński, patrząc na poczynania Niemców, którzy od jesieni 1941r. rozpoczęli tworzenie we wsi Kulmhof nad Nerem, pierwszego na terenach Kraju Warty,  obozu zagłady dla Żydów, postanowił poinformować świat o „machinie śmierci”, jaka działała w Chełmnie. Podjął współpracę z Polskim Państwem Podziemnym i przekazywał informacje do okręgowej komórki wywiadowczej ZWZ-AK, a w styczniu 1942r. w celu przekazania wiadomości na temat zbrodni popełnianych w Kulmhof na Zachód napisał list do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Szwajcarii i  konsulatu szwajcarskiego w Berlinie. Pismo zostało przechwycone przez gestapo, a Stanisław Kaszyński aresztowany i zastrzelony przez esesmanów   podczas próby ucieczki.Tragiczny los Stanisława Kaszyńskiego stał się udziałem jego ciężarnej żony, która została aresztowana pod zarzutem rozpowszechniania wrogich informacji,  osadzona w więzieniu dla kobiet w Łodzi, a potem zamordowana. Kaszyńscy osierocili czwórkę dzieci. Byli świadomi konsekwencji, jakie mogły  spotkać ich rodzinę za pomoc mordowanym w Kulmhof Żydom, a mimo tego podjęli próbę poinformowania opinii światowej o zbrodniach dokonywanych w Obozie Zagłady w Chełmnie, dlatego z pewnością zasługują na miano BOHATERÓW.

WP 20170215 015WP 20170215 002

 

DZIEŃ ZAKOCHANYCH

zakoch14 lutego, w dniu św. Walentego, przypada Święto Zakochanych.  W Polsce ten obyczaj, obchodzony jest od kilkunastu lat, ale  cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży. 

Zwyczaj wysyłania kartek-walentynek sięga połowy XIX w.  i   niezależnie od tego, czy wysyła się je dla żartu, czy daje upust swoim prawdziwym, skrywanym uczuciom - nadawca powinien pozostać anonimowy.

Aby tradycji stało się zadość, Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Walentynkową Pocztę, która dostarczyła do adresatów kartki z miłosnymi wyznaniami. Uśmiech na twarzy obdarowanych mówił wszystko!

 

Wykład dla uczniów LO

DSC05698  W piątek 18. lutego b.r. w szkolnej świetlicy obył się wykład pt.: Rola owadów na ekosystem, przeznaczony dla uczniów klas o profilu biologicznym. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Janusz Nowacki, wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz absolwent naszego liceum. W pierwszej części wykładu uczniowie zostali zapoznani ze strukturą uniwersytetu. Druga część dotyczyła stricte oddziaływania owadów na środowisko. Całość wystąpienia dopełniła wystawa preparowanych owadów udostępniona przez p. Szymona Czerwińskiego również naszego absolwenta i pasjonata etymologii.

  Podczas wykładu profesor podkreślał, że owady odgrywają istotną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej. Omówił również szczegółowo jak ważna jest ich funkcja w przyrodzie. Podkreślił wagę rygorystycznego przestrzegania przepisów chroniących zagrożone wyginięciem gatunki a to z kolei pozwoli na "pozostawienie" Ziemi przyszłym pokoleniom w stanie nie gorszym, niż ją zastaliśmy.

DSC05693DSC05702

 

Walentynkowa akcja krwiodawstwa

 

16808755 1218277438292567 1905104644 nW Dniu Zakochanych 14.02.2017 przed gmach Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole zajechał ambulans do pobierania krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.  Akcja honorowego krwiodawstwa przebiegała pod hasłem „Podziel się krwią, podziel się miłością”. Dzięki wrażliwości młodych krwiodawców udało się pozyskać na potrzeby chorych i cierpiących ponad 13 litrów bezcennego leku ratującego ludzkie zdrowie i życie.

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 124 gości 

Imieniny

Wczoraj : Rity Donaty
Dzisiaj : Mariana Katarzyny
Jutro : Józefa Jeremiasza

Kalendarz

kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30