Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Non omnis moriar - nie wszystek umrę

terechowicz zdjęcie"Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią im się płaci"


                                    W. Szymborska

 

Z wielkim smutkiem żegnamy śp. Pana pułkownika  Witolda  Terechowicza, który odszedł na wieczną wartę w dniu 19.04.2017 r. Od wielu lat wykładał w Poznaniu, we Włocławku, w Warszawie a wcześniej pełnił służbę wojskową, min. w 15 Dywizji Zmechanizowanej WP. Zapamiętamy Go na zawsze jako wielkiego przyjaciela naszego liceum. To dzięki Niemu powstały u nas klasy mundurowe. Ale przede wszystkim ten „stary wiarus” był dla naszej młodzieży wychowawcą, nauczycielem patriotyzmu. Pułkownik Witold Terechowicz przypominał młodym ludziom , że takie wartości, jak: Bóg, honor, ojczyzna, godność – są ponadczasowe, że warto kierować się nimi w życiu. Będzie nam także brakowało pięknych, czasami patetycznych, przemówień Pułkownika, z których płynęła życzliwość dla nas wszystkich.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia:

                                                                                      Dyrekcja

                                                                                    Młodzież

                                                                                 Rodzice

                                                                                           Nauczyciele i Pracownicy

 

DNI FRANKOFOŃSKIE

frankonskie07 kwietnia odbyły się w naszej szkole Dni Frankofońskie, na które licznie przybyli uczniowie gimnazjów wraz z opiekunami. Impreza ta jest organizowana w naszym liceum od kilku lat po to, aby każdy mógł lepiej poznać wyjątkowość Francji, jej różnorodną kulturę , przebogatą kuchnię oraz dowiedzieć się co to jest Frankofonia. Frankofońskie, czyli oznaczające wspólnotę ludzi i  państw posługujących się językiem francuskim. Kraje te zrzesza  Międzynarodowa Organizacja Frankofonii, której Polska jest członkiem obserwatorem. Język francuski jest mową ojczystą dla ok.80 milionów ludzi – w tym ok. 65 mln Francuzów. Językiem francuskim posługuje się także 4,5 mln ludzi w Belgii, 1,5 mln w Szwajcarii, 8 mln w kanadyjskim Quebecu,  a także w Afryce, gdzie nierzadko jest on  językiem urzędowym, co sprawia, iż język francuski jest 6 najczęściej używanym językiem na świecie. Francja to przepiękny język, przebogata kultura, wspaniała kuchnia oraz oryginalność i zabytki, cieszące się niezwykłą popularnością wśród turystów na całym świecie. Dzięki uczniom klas pierwszych, II B i II D , a także naszym wspaniałym artystom: Magdzie Komudzińskiej, Oliwii Sobczak, Darii Junkiert, Bartkowi Wozińskiemu, Michałowi Frątczakowi, Wiktorii Tomczak, Michałowi Ziółkowskiemu oraz Kacprowi Wojdakowi , młodzież gimnazjów i naszego liceum mogła bliżej zapoznać się  z językiem francuskim, francuską kulturą  oraz daniami kuchni francuskiej, które cieszyły się olbrzymim powodzeniem. Brawurowymi oklaskami został nagrodzony Kankan w wykonaniu uczennic klasy II B i II E. Koncert poprowadzili niezawodni konferansjerzy Ania Palusińska  i Adam Smolarek, którzy potrafili zachęcić młodzież do słuchania i pokazać, że nie taki francuski straszny jak go malują. Nad całością imprezy czuwały panie: Aneta Celińska-Piguła, Anna Janikowska oraz Katarzyna Brett. Zapraszamy za rok :)

fran 1

 

WYSTAWA

DSC 0120


"A jesli komu droga otwarta do nieba,

Tym, co służą Ojczyźnie"

 

                                            Jan Kochanowski

Miesiąc maj zajmuje w naszej historii miejsce szczególne – przede wszystkim ze względu na uchwalenie KONSTYTUCJI, postępowej i demokratycznej, która miała unowocześnić naszą Ojczyznę i zapewnić jej bezpieczeństwo polityczne w Europie. W związku z tym w holu naszej szkoły została przygotowana kolejna prezentacja dotycząca nie tylko Konstytucji 3 maja, ale także książki o charakterze patriotycznym, kształtującej postawy  obywatelskie i społeczne. Zachęcamy uczniów i pracowników szkoły do zapoznania się z treścią tej prezentacji, a także do przeczytania eksponowanych książek.

Zapraszamy:

Bożena Zduńczyk

Halina Szmydt-Kabacińska

 

Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi.

warsz praw Dnia 13 kwietnia klasa I b o profilu prawniczym wraz z wychowawcą p. Anną Janikowską wzięła udział w warsztatach prawniczych, które odbyły się w Sądzie Rejonowym. Klasa miała okazję przyjrzeć się wnętrzu naszego kolskiego sądu, a co najciekawsze wzięła udział w prawdziwej rozprawie sądowej. Przed rozprawą uczniowie posłuchali krótkiego wykładu pani sędzi Magdaleny Misiak, który dotyczył pracy sędziego i wielu aspektów związanych z wykonywanym zawodem. Każdy miał okazję zadać pytanie oraz dowiedzieć się czegoś z zakresu prawa. Po ciekawym wstępie przyszedł czas na wyczekiwaną rozprawę. Dotyczyła ona jazdy pod wpływem alkoholu. Każdy z nas przekonał się, jak naprawdę wygląda rozprawa sądowa; zeznania świadków, pytania prawników  i przebieg procesu. Wyrok w sprawie nie zapadł,  dlatego wracamy na rozprawę 17 maja.

 

19.04.1943 – pamiętamy!

żonkil19.04.2017 przypada 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Żydów Polskich POLIN zorganizowało ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną  „Żonkil”, do której kolejny raz przyłączyło się Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole.  Koordynatorki projektu ”Zachować pamięć – historia i kultura dwóch narodów”, czyli Anna Janikowska i Sylwia Pokrywczyńska, zaprosiły uczniów klas IA, IIB, IB i IIG na wykład na temat wydarzeń z kwietnia 1943 roku oraz na projekcję filmu „Nie było już nadziei”. Ważnym punktem dnia była dystrybucja papierowych żonkili, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 85 gości 

Imieniny

Wczoraj : Jana Danuty
Dzisiaj : Lucji Wilhelma
Jutro : Jana Pawla

Kalendarz

czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2