Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Spotkanie z tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Nike

 DSC0015-17 kwietnia 2017 roku z inicjatywy Biblioteki Miejskiej i Publicznej w Kole liczna grupa uczniów naszej szkoły miała niecodzienną okazję uczestniczyć w spotkaniu z Bronką Nowicką – laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, która zaprezentowała swoje debiutanckie dzieło „Nakarmić kamień”.  Utwór stanowi cykl 44 małych poematów pisanych prozą. W spisie treści można odnaleźć katalog rzeczy: od drzwi, przez kasztany po bryłę gliny. Miniatury są pisane z perspektywy dziecka, które próbuje, ale nie może poznać świata. Podczas spotkania autorka odczytała kilka fragmentów swojej książki oraz odpowiadała na pytania zadawane przez towarzyszącą jej asystentkę o inteligencji i wrażliwości większej niż typowy dziennikarz. Najciekawszy wydaje się moduł pt. „Kamień”, przy którego interpretacji autorka opowiedziała o smutku rozumianym jako uczuciu niekoniecznie negatywnym dla człowieka, lecz stanie  umożliwiającym zrozumienie samego siebie oraz warunkującym gotowość organizm na przyjęcie dowolnej dawki radości. Bronka Nowicka zaznaczyła też, że nie utożsamia się z dzieckiem prezentowanym w książce. Autorka przyznała, że kiedy o nim myśli nie posiada wyobrażenia jak mogłoby ono wyglądać. Dzięki takiemu podejściu czytelnik bez narzuconego obrazu dziecka potrafi lepiej wczuć się w sytuację liryczną i przeżywać poszczególne moduły, opierając się wyłącznie na własnej wyobraźni. Jak się okazało Bronka Nowicka jest postacią niezwykle oryginalną i wszechstronnie uzdolnioną. Niezwykłe wrażenie zrobiła też autoprezentacja zawierająca liczne zdjęcia oraz film ilustrujący różnorodne zainteresowania laureatki.

 

Bartosz Godycki- Ćwirko laureatem Olimpiady Fizycznej

 

W dniach 22.04- 25.04. 2017 r. odbył się w Warszawie Ogólnopolski Finał 66 Olimpiady Fizycznej , do którego zakwalifikował się uczeń LO Koło Bartosz Godycki - ĆwirkoW finale Olimpiady brało udział 72 uczniów z całego kraju( w tym  tylko pięciu z Wielkopolski). Trzynastu uczniów uzyskało tytuł laureata . Wśród nich znalazł się Bartek , który zajął

9 miejsce i był jedynym przedstawicielem Wielkopolski. Zdobycie tytułu laureata Olimpiady jest równoznaczne z uzyskaniem wyniku 100% na maturze rozszerzonej z fizyki , zapewnia wstęp wolny na uczelnie techniczne , przyrodnicze oraz medyczne(w tym również na kierunki lekarskie). Bardzo często uczelnie proponują takim uczniom stypendia naukowe oraz darmowe zakwaterowanie w akademikach. Olimpiada Fizyczna rozgrywana jest od 1951 r.  i jest jedną z najstarszych olimpiad przedmiotowych dla szkół średnich  (starsza jest tylko matematyczna).Składa się z pięciu etapów: 1)Etap Szkolny 2)Etap Okręgowy(teoretyczny i doświadczalny) 3)Finał Ogólnopolski 4)Etap Międzynarodowy.

Organizatorem OF jest Polskie Towarzystwo Fizyczne. Zazwyczaj w zawodach centralnych oprócz konkursu dla uczniów przygotowywane są dodatkowe atrakcje. W tym roku uczestnicy zwiedzali Muzeum Historii Żydów Polskich Polin  , laboratoria Wydziału Fizyki UW  , Instytut Fizyki PAN zorganizował dla nich serię wykładów popularno-naukowych.

 Było również spotkanie z v-ce ministrem Edukacji Narodowej  Panem Maciejem Kopeć , który pogratulował wszystkim uczestnikom  sukcesów jakie  osiągnęli.

Laureatami i finalistami Olimpiady Fizycznej było wielu znanych polskich fizyków min.  zwycięzcą I OF został prof. Iwo Białynicki-Birula. Olimpiada Fizyczna jest jedną

z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych. Zadania  są nietypowe , oryginalne, niespotykane w dostępnych zbiorach zadań. O skali trudności olimpiady świadczy między innymi fakt , że mimo  możliwości korzystania przez uczniów podczas zawodów  z kompletu podręczników do szkół średnich i z zeszytu stukartkowego z własnymi notatkami,  niewielu z nich uzyskuje wynik powyżej 50%.

Pięcioro pierwszych zawodników zakwalifikowało się na Olimpiadę Międzynarodową , która będzie rozgrywana w Indonezji.

Więcej informacji na stronie : http://www.kgof.edu.pl/


 Tort Olimpijski


 

Marsz Pamięci 2017

20170426 14521126 kwietnia 2017 roku na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Lesie Rzuchowskim odbył się V Marsz Pamięci.  Ze względu na fakt, że rok 2017 to  75. rocznica pacyfikacji wsi Lidice oraz Leżaki i zamordowania czeskich dzieci w obozie Kulmhof, deportacji dzieci z Zamojszczyzny, a także tzw. "Wielkiej Szpery", w wyniku której do Chełmna  nad Nerem deportowano kilka tysięcy dzieci z getta łódzkiego. Marsz Pamięci, w którym tradycyjnie brali udział uczniowie LO pod opieką nauczycielek współpracujących z Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie – Anny Janikowskiej i Sylwii Pokrywczyńskiej - dedykowany był dziecięcym ofiarom nazistowskiej polityki nienawiści i eksterminacji. Na zakończenie Marszu Pamięci uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, Michał Frątczak, odczytał  przejmujące świadectwo zagłady. Przedstawiciele klasy mundurowej w imieniu społeczności szkolnej pod ścianą pamięci złożyli sześć symbolicznych zniczy i szmacianą lalkę. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia patriotycznego czuwali członkowie zespołu pierwszej pomocy ze Szkolnego Koła PCK wraz z kierownik biura Oddziału Rejonowego PCK w Kole – p. Zofią Rowecką i instruktorami pierwszej pomocy Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie.

 

XXI OGŁLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNY

okwb zdjDnia 25 kwietnia 2017 roku, w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, odbył się etap diecezjalny XXI OKWB, któremu pobłogosławił Pasterz Diecezji Ksiądz Biskup Wiesław Mering. Etap diecezjalny XXI OKWB to wyjątkowe spotkanie 94 uczniów z 45 szkół ponadgimnazjalnych i 32 katechetów z diecezji włocławskiej, którzy mogą spotkać się w sercu diecezji, zwiedzić katedrę oraz Wyższe Seminarium Duchowne Nasza szkoła reprezentowana była przez Emilię Olszewską z IIg, Mateusza Kobus z Ia i Konrada Moksa z Ib. Do etapu ogólnopolskiego przeszła Emilka zdobywając I miejsce w etapie diecezjalnym. Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie poprzedzi X Spotkanie Młodych z  Biblią w Częstochowie (11-12 maja 2017), stanowiące duchowe i merytoryczne przygotowanie finalistów do czerwcowych zmagań.

        okwb zdj1   okwb zdj12

 

Non omnis moriar - nie wszystek umrę

terechowicz zdjęcie"Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią im się płaci"


                                    W. Szymborska

 

Z wielkim smutkiem żegnamy śp. Pana pułkownika  Witolda  Terechowicza, który odszedł na wieczną wartę w dniu 19.04.2017 r. Od wielu lat wykładał w Poznaniu, we Włocławku, w Warszawie a wcześniej pełnił służbę wojskową, min. w 15 Dywizji Zmechanizowanej WP. Zapamiętamy Go na zawsze jako wielkiego przyjaciela naszego liceum. To dzięki Niemu powstały u nas klasy mundurowe. Ale przede wszystkim ten „stary wiarus” był dla naszej młodzieży wychowawcą, nauczycielem patriotyzmu. Pułkownik Witold Terechowicz przypominał młodym ludziom , że takie wartości, jak: Bóg, honor, ojczyzna, godność – są ponadczasowe, że warto kierować się nimi w życiu. Będzie nam także brakowało pięknych, czasami patetycznych, przemówień Pułkownika, z których płynęła życzliwość dla nas wszystkich.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia:

                                                                                      Dyrekcja

                                                                                    Młodzież

                                                                                 Rodzice

                                                                                           Nauczyciele i Pracownicy

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 75 gości 

Imieniny

Wczoraj : Franciszka Joanny
Dzisiaj : Marii Cezarego
Jutro : Rozy Apolinarego

Kalendarz

sierpień 2017
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3