Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

,,Słowacki wielkim poetą był”

IMG 20190403 111146

W tym roku obchodzimy 210. rocznicę urodzin i 170. rocznicę śmierci wielkiego poety - Juliusza Słowackiego. Tworzył w romantyzmie; obok Mickiewicza i Krasińskiego uważa się go za wieszcza narodowego. Pisał wielkie dramaty, w których podejmował problematykę narodowowyzwoleńczą i patriotyczną. W jego liryce dominowały zagadnienia egzystencjalne. Twórczość Słowackiego wyróżniała się mistycyzmem, bogactwem wyobraźni i języka poetyckiego. Był poetą nastrojów, mistrzem słowa. Słowacki wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów - Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Z okazji tych ważnych rocznic zapraszamy do obejrzenia prezentacji w holu, koło biblioteki. Zgromadzone są tam dzieła Słowackiego oraz komentarze do jego twórczości a także wyeksponowane najbardziej znane cytaty z jego utworów. (BZ, HK)

 

Sukcesy naszych uczniów w powiatowym konkursie ortograficznym

IMG 20190322 095215W dniu 22 marca 2019 roku odbyło się III „Dyktando Dla Dorosłych i Młodzieży”, które objęło swoim zasięgiem Koło i powiat kolski, w celu upamiętnienia 100. rocznicy urodzin i 30. rocznicy śmierci  Stanisławy Fleszarowej-Muskat, powieściopisarki, poetki, publicystki i autorki dramatów, która wychowywała się w Kole. Jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała swoje wiersze na łamach lokalnej „Gazety Kolskiej”. Honorowym Patronatem Dyktando objęli:  Robert Kropidłowski – starosta powiatu kolskiego oraz Krzysztof Witkowski – burmistrz miasta Koła. Organizatorem Dyktanda była  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole. Konkurs miał na celu głównie popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Koła i powiatu kolskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim miał być formą zabawy z ortografią. Z dumą informujemy, że nasi uczniowie osiągnęli znaczące sukcesy:

III miejsce - Jakub Stegenta kl. IIb (uczeń p. J. Kwiatkowskiej)

Wyróżnienia:

1. Weronika Ziętala kl. III c (uczennica p. H. Szmydt-Kabacinskiej)

2. Zuzanna Dul kl. IIa (uczennica p. H. Szmydt-Kabacinskiej)

3. Hubert Przeor  kl. IIa (uczeń p. H. Szmydt-Kabacinskiej)

Gratulujemy im serdecznie i życzymy dalszych sukcesów polonistycznych

 

VI EDYCJA POWIATOWEGO TURNIEJU WIEDZY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW W NASZYM LICEUM

IMG 1256-630x420W dniu 28 marca 2019 roku odbyła się w naszym Liceum kolejna, tym razem już VI edycja Powiatowego Turnieju Wiedzy na Dworze Króla Kazimierza Wielkiego w Kole. W rozgrywkach turniejowych z poszczególnych przedmiotów wzięła udział młodzież z ostatnich klas gimnazjalnych oraz 8 klas nowych szkół podstawowych. Do Turnieju przystąpiło łącznie 20 szkół z terenu Powiatu Kolskiego, w tym wszystkie szkoły z miasta Koła, szkoły podstawowe i gimnazja z Powiercia, Sokołowa, Dąbia, Dębów Szlacheckich, Łubianki, Kościelca, Osieka Małego i Wielkiego, Babiaka, Brdowa, Kiełczewa oraz Chełmna. Grupa uczniów konfrontujących swoją wiedzę i umiejętności liczyła w tym roku ponad 220 młodych i ambitnych naukowców, dlatego organizacja i przeprowadzenie tegorocznej VI edycji TURNIEJU WIEDZY było zdecydowanie trudniejsze w porównaniu z poprzednimi edycjami. Uczniowie rywalizowali w 5 blokach tematycznych: akademickim, językowym, humanistycznym, medycznym oraz informatycznym, rozwiązując testy z poszczególnych przedmiotów. Niektórzy z nich wzięli udział w zmaganiach turniejowych z dwóch przedmiotów, łączą przedmioty w blokach lub pomiędzy blokami. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom wiedzy, o czym świadczą uzyskane wyniki oraz to, że laureatami Turnieju zostali zarówno gimnazjaliści, jak i ósmoklasiści. Fakt, że prawie każda szkoła - nawet ta najmniejsza, oddelegowała takiego reprezentanta, który zdobył dla niej i oczywiście dla siebie jedną z trzech TARCZ: ZŁOTĄ, SREBRNĄ lub BRĄZOWĄ, daje nam szczególną satysfakcję. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy wiedzy i sukcesów oraz gorąco zapraszamy do udziału w przyszłorocznej VII Edycji naszego TURNIEJU WIEDZY.

100 0277100 0306

 

Wyniki VIII Szkolnej Olimpiady Języka Angielskiego

anglia27 marca 2019 r. odbyła się VIII Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego, w której udział wzięło 47 uczestników. Olimpiadę przygotowali i przeprowadzili nauczyciele języka angielskiego: p. Anna Koza, p. Małgorzata Zborowska-Pisznot oraz p. Krzysztof Kwiatkowski. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu, którego maksymalny, możliwy do osiągnięcia rezultat wynosił 45 punktów. Zwycięzcami Olimpiady zostały następujące osoby:

I miejsce: Mikołaj Janiak kl. II C – (”Anglista roku szkolnego 2018/2019”)

II miejsce: Nikola Tomczyk kl. II C

III miejsce: Weronika Ziętala kl. III C

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Wszystkim uczestnikom dziękujemy bardzo za udział w Olimpiadzie i życzymy wielu sukcesów w nauce języka angielskiego.

 

Dzień z prawem i historią współczesną

 dzen z prawem1 28 marca 2019 uczniowie klas Ib i IIb o profilu prawniczym pod opieką p. Anny Janikowskiej, p. Elżbiety Kalinowskiej oraz p. Joanny i Krzysztofa Kwiatkowskich uczestniczyli w zaplanowanym na bieżący rok programie edukacyjnym „Dzień z prawem”. Młodzież miała okazję poznać działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości w trakcie spotkań z pracownikami Ministerstwa, którzy dzielili się wiedzą na temat administracji sądowej czy pracy sędziego. Najciekawsze okazały się informacje przekazywane przez sędzię p. Anetę Matosek-Kozdój i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – p. Marcina Warchoła. Cennym doświadczeniem, zwłaszcza dla przyszłych prawników, był udział w symulacji rozprawy sądowej. Nasi uczniowie znakomicie wcielili się w powierzone im role: sędziego, prokuratora, mecenasa, oskarżonego czy świadków. Niezapomniane wrażenie wywołał pobyt w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ulicy Rakowieckiej. Oglądanie cel, m. in. celi rotmistrza Witolda Pileckiego, elementów szubienicy użytej w czasie wyroku na Emilu Fieldorfie i karceru na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Historie opowiadane przez przewodniczkę wzbogaciły naszą wiedzę o tych mrocznych, nie tak bardzo odległych latach kaźni i męczeństwa wybitnych Polaków. Ważnym punktem programu wycieczki była również wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesność tego miejsca pamięci oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Muzeum tworzą przede wszystkim pamiątki, archiwalia i relacje świadków. Zrekonstruowany kanał, makieta Liberatora czy film w 3D „Miasto ruin” czynią to miejsce nie tylko atrakcyjnym, ale też skłaniają do wielu głębokich refleksji. Wyjazd do Warszawy był niezwykle interesujący i dostarczył wielu emocji oraz pomógł nam zrozumieć trudną i bolesną, ale także piękną historię naszego kraju.

dzirn zprawemdzen z prawem 2

 
Więcej artykułów…

Skrzynka_na_sygnały

Anonimowa skrzynka na sygnały



Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 164 gości 

Imieniny

Wczoraj : Lucji Wilhelma
Dzisiaj : Jana Pawla
Jutro : Maryli Wladysława

Kalendarz

czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30