Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Wieczór wspomnieniowy

image0011 października 2015 roku w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole miał miejsce wieczór wspomnieniowy  poświęcony Stanisławie Fleszarowej-Muskat w 26 rocznicę śmierci pisarki. Podczas tego wyjątkowego spotkania pokazano fragmenty filmów”: „Spotkania w mroku”, do którego autorka napisała scenariusz, a także emitowanego przez TVP „Miasto z morza” na kanwie powieści „Pozwólcie nam krzyczeć”. Filmy stanowiły klamrę uroczystości, a jej centralną część wypełniła recytacja i zarazem interpretacja  wierszy oraz fragmentów utworów. Szczególne wzruszenie wzbudził osobisty urywek z powieści „Czarny warkocz” oraz możliwość zobaczenia wpisu, w ocalałym z zawieruchy wojennej pamiętniku, dedykowanego matce przez kilkuletnią wówczas Stasię. Warto wspomnieć, iż autorka jest związana z naszym miastem. TU wychowywała się i odebrała początkowe wykształcenie. Ojciec Władysław Krzycki był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu także pisarka ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała swoje wiersze na łamach lokalnej „Gazety Kolskiej”.  Świadectwem upamiętniającym jej pobyt w naszym mieście jest tablica wmurowana w ścianę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, w którym niegdyś mieściła się siedziba wspomnianej wyżej szkoły. Nasze liceum reprezentowały polonistki: Sylwia Pokrywczyńska i Joanna Kwiatkowska, które z wielką przyjemnością uczestniczyły w tym pięknym wydarzeniu kulturalnym propagującym ideę „naszej małej ojczyzny”.   

 

OGNISTA WYSTAWA

 P1100148 P1100144
W ramach obchodzonego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka zorganizowała w holu szkoły wystawę etykiet zapałczanych. Przedstawione na wystawie etykiety pochodzą ze zbiorów ucznia klasy IIIa Mateusza Olejniczaka. Pierwsze  pudełko zapałek w kolekcji, od których wszystko się zaczęło, to kolekcjonerskie z wizerunkiem Hetmana koronnego, które datuje  się na koniec II Wojny Światowej (1943-1945). Jest to okaz  wyjątkowy nie tylko ze względu na wiek, ale również na formę, gdyż został zbudowany  z drewna, a sam wizerunek był malowany ręcznie. Serdecznie zapraszamy.
                                                      Z historii zapałek
Zapałki są wynalazkiem stosunkowo młodym. Liczą sobie około 180 lat. Pojawiły się w różnych częściach Europy w latach 1827-1835. Pierwsze zapałki nosiły miano zapałek maczanych. Zapałkę taką maczało się w buteleczce wypełnionej miękkim azbestem nasyconym kwasem siarczanym. Było to niebezpieczne, bo substancja w buteleczce wybuchała przy gwałtowniejszym wstrząsie. Bardziej bezpieczne okazały się wprowadzone w Anglii po 1830 r. tak zwane zapałki potarkowe. Zapalały się one od potarcia o szorstką powierzchnię. W obecnym kształci i budowie zapałki pojawiły się w połowie XIX wieku. W 1855 r. J. E. Lundsrom opatentował zapałki uniemożliwiające samozapłon. Były to tzw. zapałki bezpieczne – często nazywane szwedzkimi od nazwy kraju, w którym je wynaleziono. Od tej pory zapałki bardzo szybko rozpowszechniły się na całym świecie. Wprowadzenie pudełek na zapałki spowodowało, że na ich powierzchni zaczęto umieszczać specjalne nalepki. Początkowo były to znaki towarowe z nazwą wyrobu, oznaczeniem producenta itp. Od początku XX w. na nalepkach (etykietach) coraz częściej zaczęły się pojawiać motywy i rysunki bardziej rozbudowane i wzbogacone graficznie oraz kolorystycznie, które miały przyciągać uwagę potencjalnych nabywców. Stąd był już tylko krok do pojawienia się pierwszych kolekcjonerów etykiet. W ten sposób narodziła się nowa specjalistyczna dziedzina kolekcjonerstwa. Otrzymała ona nazwę: Filumenistyka – (z greckiego – „phileo” – lubię i łacińskiego – „lumen” – światło) oznacza w szerokim rozumieniu kolekcjonowanie obiektów związanych z zapałkami. W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się jedno z niewielu na świecie muzeów filumenistycznych. Obecnie filumenistyka w Polsce jest w zaniku z powodu braku nowych etykiet zapałczanych, gdyż produkowane obecnie pudełka zapałek posiadają nadruki.

 

LVII Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

  Tegoroczna, 57 edycja Olimpiady przebiegać będzie pod hasłem: "Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego"
Eliminacja szkolne przeprowadzone zostaną w dniu 27 listopada 2015r.
Zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach okręgowych w Poznaniu (16 stycznia 2016r.)
  Chętni do wzięcia udziału w Olimpiadzie mogą zgłaszać się do końca października do p. Miłowskiego.
  Szczegółowe informacje, a także testy z poprzednich lat, można znaleźć na stronie internetowej olimpiady.
 

Konkurs literacki

               KONKURS LITERACKI

 

Akcja charytatywna w kolskiej farze

1zbiórka

 

 

W ostatnią niedzielę września (27.09) grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole (Teresa Lewandowska, Joanna Jaśkiewicz, Maria Jasińska, Dominik Białecki, Jakub Malczyk, Klaudia Sztrauch, Argyro Vlassopoulou i Amanda Popławska) wraz z nauczycielką Sylwią Pokrywczyńską włączyła się w przedsięwzięcie Parafialnego Koła Charytatywnego działającego przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Po każdej Mszy Świętej pod farą zbierano ofiary na obiady dla kolskich dzieci z rodzin borykających się z problemami finansowymi. Zebrano 1400 zł, co pozwoli ufundować 400 obiadów w szkolnych stołówkach.

 
Więcej artykułów…

Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 170 gości 

Imieniny

Wczoraj : Marleny Seweryna
Dzisiaj : Rafala Marcina
Jutro : Darii Wilhelminy

Kalendarz

październik 2017
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5