Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Żonkile 2018

swieto19.04.2018 to 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Żydów Polskich POLIN zorganizowało ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkil”, do której kolejny raz przyłączyło się Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Koordynatorki projektu ”Zachować pamięć – historia i kultura dwóch narodów”, czyli Anna Janikowska i Sylwia Pokrywczyńska, zaprosiły uczniów na wykład na temat wydarzeń z kwietnia 1943 roku oraz na projekcję filmu „Nie było już nadziei”. Ważnym punktem dnia była dystrybucja papierowych żonkili, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

 

Wywiad w Czwórce Polskiego Radia

Ekipa inteligentnego domu „DAREK” dnia 19 kwietnia 2018r.została zaproszona na wywiad do Polskiego Radia Czwórka w Warszawie. Prowadzili oni rozmowę na Stacji Nauka o godzinie 12:00. Podczas transmisji opowiadali o własnym projekcie i o tym jak on ma wyglądać w przyszłości oraz w jaki sposób ma pomagać osobom niepełnosprawnym . Był to ich pierwszy wywiad na żywo przy którym towarzyszył ogromny stres. Chłopcy są na etapie dynamicznego rozwoju swojego projektu. Stworzyli już aplikację na smartphone, która w najbliższym czasie będzie obsługiwana za pomocą komend głosowych. Trzymamy za nich kciuki i liczymy na to, że o ich projekcie będzie jeszcze głośniej.

 


Link do audycji

 

Dzień Frankofoński 2018

dni frankofoskie2Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Frankofoński, który jest już tradycją Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Ten niezwykły dzień był okazją do zapoznania się z kulturą Francji. Nie zabrakło oczywiście elementów związanych z kuchnią francuską, która króluje i zajmuje czołowe miejsca na całym świecie. Uczniowie, pracownicy szkoły, a przede wszystkim zaproszeni goście z innych placówek edukacyjnych, mieli okazję skorzystać z bufetu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Pojawiły się rogaliki francuskie, bagietki, naleśniki, croissanty, a także inne smaczne przystawki. Degustację poprzedziła część artystyczna przygotowana przez uczniów LO. Zgromadzeni na auli szkolnej dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy związanych z Francją, a także mieli okazję posłuchać młodych wykonawców, którzy poprzez muzykę pragnęli zarazić słuchaczy miłością do języka Moliera, bowiem piosenka nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również naukę. Istotnym elementem była także pantomima inspirowana paryskimi teatrami. Wszyscy tego dnia świetnie się bawili, ucząc się przy okazji języka francuskiego, który jest językiem urzędowym aż w 44 krajach świata. Dzień Frankofoński 2018 już za nami - w pełni udany, a my odliczamy dni do kolejnego spotkania pełnego wrażeń z kulturą Francji za rok. Merci et à bientôt!

dni frankofoskie1 dni frankofońskie

 

17 kwietnia – Światowym Dniem Kostki Rubika

kostakZ tej okazji drużyna, zajmująca się robotem „MATTHEW” układającym kostkę Rubika w LO im. Kazimierza Wielkiego w Kole, została odwiedzona przez lokalną telewizję kablową.

Twórcy pokazali podczas odwiedzin działanie robota i mogą pochwalić się imponującym rekordem niecałych czterech sekund. Dokładnie ich rekord oficjalny wynosi 3.68 sekundy.

Chłopcy zrobili ogromny progres od momentu swojej pierwszej prezentacji również przed telewizją kablową. Zarzekli się wtedy, że wprowadzą wyświetlacz liczący czas układania. Udało im się to i nie kryją zadowolenia z tego powodu. 29 listopada 2016 pokazali swój pierwszy wydruk z drukarki 3D, a dziś tj. 17.04.2018 są w pełni zadowoleni z wykonanego przez siebie zadania. Praca nad robotem jest zakończona  a konstruktorzy robota maja przed sobą jeszcze jeden egzamin - maturę. Życzymy im połamania długopisów.

kostka rubika

 

Sukces Michała Frątczaka na XIV Festiwalu Piosenki Europejskiej w Turku

konkurs turekW środę 11 kwietnia , odbył sie w Turku XIV Festiwal Piosenki Europejskiej , w którym nasze liceum brało udział już trzykrotnie, zawsze odnosząc sukcesy , dzięki niezwykle zdolnym uczniom , wykonującym piosenki w języku francuskim. Nie inaczej było też  w tym roku. W konkursie udział wzięło dwoje naszych uczniów: Michał Frątczak oraz Ania Sosińska. Oboje bezbłędnie wykonali przygotowane przez siebie utwory. Michał Frątczak swoim brawurowym wykonaniem utworu "LES TEMPS DES CATHEDRALES" pochodzącym z musicalu "Notre Dame de Paris", wyśpiewał II nagrodę, w kategorii szkół średnich. Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu jego pasji, którymi są śpiew i język francuski :)

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 138 gości 

Imieniny

Wczoraj : Alberta Ignacego
Dzisiaj : Marka Elżbiety
Jutro : Gerwazego Protazego

Kalendarz

czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1