Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

Warsztaty z neurologopedą

IMG 20180425 08373025 kwietnia odbyły się w nasze szkole w ramach doradztwa zawodowego warsztaty z logopedą i neurologopedą p. Patrycją Gralińską-Marańdą, pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uczestniczyła w nich klasa IC o profilu medycznym. Uczniowie dowiedzieli się, że neurologopedia to specjalizacja logopedii zajmująca się diagnozą i terapią różnych postaci zaburzeń komunikacji spowodowanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego zarówno w     przypadku dzieci jak i osób dorosłych. Neurologopeda w swojej pracy zajmuje się przede wszystkim terapią mowy u dzieci i osób niemówiących oraz terapią karmienia u dzieci i osób z   zaburzeniami jedzenia. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wykładu oraz chętnie przyłączyli się do ćwiczeń praktycznych.

Dziękujemy za wartościowe spotkanie.

 

W nagrodę pojadą do Brukseli !

bruksela24 kwietnia uczniowie naszej szkoły Wojciech Misiak, Dominik Woszczyński i  Nikodem Kołodziejczak wzięli udział w  uroczystej gali rozdania nagród w konkursie historycznym PATRIA NOSTRA, który został zorganizowany z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i polegał  na wykonaniu 30-to sekundowej animacji komputerowej,  dotyczącej najważniejszych wydarzeń historycznych z okresu niewoli państwa polskiego. Uczniowie klasy I e po konsultacji z nauczycielką historii p. Anną Janikowską wykonali animację o powstaniu krakowskim. Zajęli III miejsce w     województwie. Zwycięskie prace konkursowe będą emitowane w listopadzie 2018 roku na telebimach reklamowych znajdujących się w dużych miastach, a ich autorzy pojadą na wycieczkę do Brukseli.

IMG 20180427 094505

Zwycięzcom gratulujemy!

 

Majówka PCK 2018

20180506 153440Długi majowy weekend był bardzo pracowity dla instruktorów pierwszej pomocy (Sylwii Pokrywczyńskiej, Zofii Roweckiej i Krystiana Hammermeistra) i młodych ratowników ze Szkolnych Kół PCK ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole raz Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Na terenie miasta i powiatu odbyło się wiele imprez, podczas których nad bezpieczeństwem uczestników czuwali członkowie PCK. W sobotę  5 maja 2018 roku w Kole został zorganizowany turniej Grand Prix Wielkopolski w koszykówce 3×3. Tego samego dnia w Przybyłowie strażacy obchodzili święto swojego patrona, świętego Floriana, które wiązało się z nadaniem Sztandaru dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W niedzielę 6 maja 2018 roku na stadionie miejskim w Kole z okazji Tygodnia Bibliotek został rozegrany mecz pisarze polscy vs czytelnicy z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole. Zwieńczeniem majowego weekendu były uroczyste powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kole. Poza tym we wszystkie wolne dni w ramach przygotowań do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zespół pierwszej pomocy z :Kazika” doskonalił swoje umiejętności ratownicze pod czujnym okiem kierownik biura PCK Zofii Roweckiej w Oddziale Rejonowym PCK w Kole.

 

Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną

30 kwietnia 1310 roku w małej miejscowości na Kujawach w Kowalu, przyszedł na świat Kazimierz Wielki.  Dlatego też, nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym wydarzeniu, jak urodziny naszego wspaniałego patrona. Jednym z elementów, który przybliżył nam sylwetkę króla  była wystawa, której przewodnim hasłem było motto stanowiące podsumowanie dokonań gospodarczych Kazimierza „Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" z przesłaniem dla współczesnych Polaków. Faktycznie, Królestwo Kazimierza Wielkiego przechodziło za jego panowania coś, co dziś nazwalibyśmy boomem gospodarczym - poważnie został zmniejszony dystans pomiędzy Polską a Europą Zachodnią w gospodarce i kulturze,  rozwijał sie dynamicznie handel oraz inne działy gospodarki. Kazimierz Wielki "zbudował" Polskę - w nowych granicach i z nowym systemem obronnym. Czy ten sukces możemy powtórzyć we współczesnej Polsce?  Wydaje się, że tak, bo ekonomia i polityka bez względu na wiek rządzą się tymi samymi prawami. Co więc było i może być podstawą dobrej gospodarki i silnego państwa: stabilny pieniądz (srebrny grosz), protekcjonizm gospodarczy, otwarte granice dla kapitału obcego (napływ różnych nacji), fachowe kadry (Akademia Krakowska). To kilka przykładów zmian, które wprowadził Kazimierz Wielki ujęte w języku współczesnej ekonomii. Jest to również wskazówka dla obecnej ekipy rządzącej aby skorzystała z dorobku Kazimierza Wielkiego. Wtedy mamy szansę stać się bogatym i liczący się  w krajem  w Europie. Powtórzmy więc ten przepis na sukces.


 

PCK na obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

WP 20180503 11 57 37 Pro3 maja 2018 roku Koło świętowało 227. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. O 9:45 uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt, złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową „Poległym Obywatelom Miasta Koła za Wolność i Ojczyznę w latach 1914-1918 oraz 1939-1945” usytuowaną na budynku Starostwa Powiatowego w Kole. Następnie wszyscy przemaszerowali ulicami miasta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez kolskich kapłanów. Po Eucharystii zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja umieszczoną na budynku kolskiej fary. Przez cały czas trwania uroczystości patriotyczno – religijnych nad bezpieczeństwem władz miasta i powiatu, pocztów sztandarowych, przedstawicieli instytucji i szkół, a także mieszkańców Koła czuwali członkowie zespołów pierwszej pomocy z Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole działający na co dzień w Szkolnych Kołach PCK w Szkole Podstawowej nr 1 w Kole oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Warto podkreślić, że członkowie PCK (Sylwia Pokrywczyńska, Dominik Tarnas i Agata Rossa) pełnili funkcję lektorów podczas Liturgii Słowa. Koordynatorem działań ratowniczych była Zofia Rowecka – kierownik biura PCK w Kole, która podczas organizowania posterunków pierwszej pomocy współpracowała z instruktorem pierwszej pomocy – Krystianem Hammermeistrem, skarbnikiem Zarządu Rejonowego PCK w Kole – Sylwią Pokrywczyńską oraz z wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Kole – Iloną Skowrońską.

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

Imieniny

Wczoraj : Franciszka Joanny
Dzisiaj : Marii Cezarego
Jutro : Rozy Apolinarego

Kalendarz

sierpień 2018
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2